3 Srp 2011

I. diskuse: „financování larpů a dřeváren“

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Diskuse |
avatar

První diskuze na Fantazeenu budiž započata. Tématem je „financování larpů, dřeváren…“ a první otázkou se obracím na zdepřítomné organizátory a organizátorky: odkud získáváte peníze na své akce?
DISKUSE:
Entony Skřet:
Nu při pořádání Bileho kamene skautské akce na slovensku jsme veškere náklady financovali z vlastních kapes stím že učtenky jsme schovávali a nasledne nám je proplácela slovenská Duha (eko organizace která zase získávala finance od slovenského ministerstva školství) Duha za nás mimochodem vyřizovala i veškere birokratické záležitosti.

Ivo Bonhart Nepeřil: Nu, primárním zdrojem je pro mě vždycky klasická registračka, tedy „příspěvek“ samotných hráčů. Druhak je tu pak samozřejmě i možnost získat dotaci některé organizace, či orgánu veřejné správy (město, kraj,…). Získat příspěvek organizace / správy je samozřejmě už administrativně náročnější a nejistější (záleží řekl bych především na čím stole skončí, jaké jsou prostředky, které vůbec i při dobré vůli na takovoutu žádost lze uvolnit,…). Plus tedy jakákoliv dotace vždy bude sloužit spíše jako podpůrná.

Martin Turek: řekl bych, že dotovat skautskou akci jim nevadilo. Ovšem larp není skautská akce.

Fantazeen: Entony: a byli jste organizátory vy, nebo Duha? 😉
Bonhart: a není registračka taky nejistý zdroj? Viz letošní Gothic, který skončil první den ráno – tady vyvstávají další otázky: necháváš si platit předem? a druhá otázka, související spíš s tím Gothicem: mají si orgové nechat předem zaplacené registračky, nebo vracet peníze?

Entony Skřet: Nu Ono to byla bitva s výraznými larpoidními prvky, neprezentovali jsme to jako skautskou hru pouze jako hru pro mládež… ztohoto titulu jsme se prave mohli obratit na duhu, Ovšem ted hádam myslím není problém takhle označit i kterýkoli jiný larp.. Například, případně mne opravte , predchozí ročník taury tak byl ohlášen a kvuli tomu tam prudili higienici, letos orgove taury kvuli tomu akci hlasili jako 18+

Ivo Bonhart Nepeřil: Nu, jestli to je či není skautská akce ve své podstatě rozhoduje fakt, jak si to organizátor zařídí a za co ji nějak opodstatněně (nebo aspoň obhajitelně) prohlásí. 🙂

Entony Skřet: Fantazeen:organizatoři jsme byli mi.. duha byla jen zpusob jak se zbasvit birokracie a jak se postarat o finance.

Entony Skřet: Samozřejme je pravda že platba registračky je riziková.. dá se omezit platbou předem ale hlavně sám za sebe si myslím že pokud neco pořádám pokud mne baví něco pořádat tak jsem ochoten nest riziko že dojde ke strátě.. dělám to přece i pro sebe.

Martin Turek: no ono by se to dalo uplně jednoduše ošetřit placením na účet a následnou kontrolou na místě.

Ivo Bonhart Nepeřil: Fantazeen: Registračka se dá prohlásit za nejjistější. To co se stalo na Gothicu (co jsem slyšel) byla vyloženě výjimečná událost (něco jako požár, zemětřesení, příchod Godzilly,…). Máme registračku, která nám jasně říká, kolik hráčů se přihlásilo. Přičemž všichni mají možnost do určité doby zaplatit předem (bývá to výhodnější, protože i orgům to dost jasně usnadní život, respektive přípravu). A ať už je poměr předem / na místě jakýkoliv, existuje určitý předobraz, jak to asi vyjde. Je třeba brát vždycky špatný vývoj, tzn. že třeba většina se rozhodně pro plabtu až na místě, bude hnusně, tak část navíc nedorazí…ale člověk si už docela reálnou představu udělá.
Ad. vracení peněz. Já bych je vrátil. Na druhou stranu chápu (jako někdo, kdo třeba pro akci dobrovolně a předvídatelně nevratně dal docela dost), že jsou částky, kdy prostě zase být hráčem, minimálně ze solidarity bych to orgům stejně nechal, protože plně chápu, kolik práce tkaová příprava akce dá a jak zlé je být v mínusu.

Entony Skřet: Martin: jj máš pravdu, ovšem znáš fantazáky, furu se jich rozhodne na posledni chvíli, ale trošku to omezí odpadnutí již přihlášených.

Fantazeen: Martin, Entony: tak to je ale otázka na organizátory, proč to tak neřeší ve sto procentech případů, ale nechávají možnost platby na místě…
Entony: a jak vysoké riziko jsi ochoten nést? nebo schopen? 😉

Entony Skřet: Fantazeen: nemužu samo mluvit za jiné, ale čítám že je to lenost 😀 a fakt že peníze do ruky jsou peníze do ruky, zasílání na účet už není tak příjemné? hm ale at se vyjádří jiní.. a jaké riziko schopen ochoten? no víc než 10 000 už by mně jo štvalo… zruinovalo rozpočet atd…

Martin Turek: Fantazee: nutno podotknout, že většina z nás nejsou svině, co by si přijeli na akci a nezaplatili registračku 🙂 Nějací takoví se možná najdou, ale podle mě jich nebude nijak moc, takže by na registračkách nebyly zas takové ztráty. (možná trošku naivní názor, ale věřím, že jsme slušní lidé :-))

Ivo Bonhart Nepeřil: Ad. placení předem / na místě. Sice žijeme v moderních dobách, ale přiznejme si, že ne každý má i dneska účet (hlavně mladší) a ne pro každého je to tak jednoduché / přijatelné, jak se zdá. Pro mě je to o tom, že dávám možnost volby, aby to každému sedělo. Kdo chce předem a ušetří třeba já nevím 50 Kč (efekt, že nám to dá víc jistoty a lépe se organizuje), ok. Kdo nemůže, nechce, nevěří tomu, nemá to rád či co, zaplatí na místě a je to, všichni jsou spokojení a nikoho neubylo. 🙂
A i pro mě by taková hranice ztrátovosti byla těch 10 000. A jen myšlenka na to mě děsí. 😀

Fantazeen: Martin: nemusí to být svině, stačí, když orgové napíšou, že po určitém datu nemají posílat peníze na účet a ten člověk tam přijede s dobrou vůlí zaplatit… a pak se na registraci nedostane, protože tábor spláchne velká voda…

Fantazeen: Bonhart: ale co kdyby se rozhodla většina platit na místě a pak ta většina nepřijela (kdo zaplatí předem, už kvůli těm vynaloženým penězům přijede)? stalo se ti to? nebo jak bys to řešil?

Entony Skřet: Martin: jasně máš pravdu, ovšem někdo ti napíše že dojede ty stím počítáš a pak se udělá hnusně, on onemocní, obeví se pro nej neco zajímavejšího, neco kam musí a on nedojede… to je celkem časté.. plus minus odhaduji že prumerný odpad velkých akcí je 1/3 až 1/4 přihlášených..

Martin Turek: Nemyslím, že by bylo nějaké řešení, jak si pojistit účast. Snad kromě těch plateb předem.

Ivo Bonhart Nepeřil: Fantazeen: S tím musíš právě počítat. 🙂 Rozpočet se sestavuje zásadně s negativní prognózou. Příkladově, pokud má dojet dle registračky 100 lidí, budeš počítat, že jich dojede jen 75 (když fakt nevíš, nebo je akce nejistá, klidně jen 50). A imho to zaplacení předem sice motivuje, ale jen omezeně, tohle je spíš o tom, co toho člověka potká, jaké má důvody (když se něco blbě sleze, stejně bychom to vraceli).
Osobně v pozici organizátora mě to ještě nepotkalo, ale na akcích jsem to samozřejmě zažil. Tohle se dost dobře řešit nedá, musíš mít ten pesimistický pohled, to je základ. A taky počítat s tím, že když nastane „událost Godzilla“ , tak ztráta prostě bude a s tím rizikem že do toho jdeš.

Entony Skřet: mrkněte na další tema na fantazeenu.. nová otázka…

Lúmennka Vavrouchová: Peníze z registračky, samozřejmě, vzhledem k tomu, že Dívčí válka je malá akce a její náklady se pohybují v řádu několika stovek, bohatě to pokryje náklady a ještě zbyde pár korun na krabičák za snahu:) TAhle akce nemá velké náklady, takže placení předem nevyžadujem, ale placení předem chápu a neodsuzuju, i když já se rozhoduju často den před akcí a tak většinou platím na místě, což bývá o něco málo dražší

David Wagner: No, způsob jak zajistit slušný dojezd hráčů alespon na ty larpy už existuje. Registrace předem, kvalitní příprava hry, motivace hráče a vytvoření odpovědnosti prostě fungují, na posledních čtyřech hrách máme dojezdovost kolem sto procent. (jednou přijeli dva lidi „navíc“, jednou o dva nemocné z 80 hráčů méně).

Zajímavé je to, že samotná platba předem (a to i nevratná ve slušné výši tisíce korun) už pro mnoho hráčů NENÍ totální záruka sama o sobě že přijedou, to se mi zdá jako zajímavé socioekonomické téma:)

Fantazeen: David: vidíš, ta poslední informace s tím, že platba předem není zárukou kvality, je fakt zajímavá… kdyby ses o ní chtěl víc rozepsat, tak tu na fantazeenu je místa dost (v poznámkách) 🙂

David Wagner: Jak říkám, je to spíš sociální otázka a věřím, že se jí Pirosh kvalitně pověnuje

Ivo Bonhart Nepeřil: Platba předem je záruka skutečně jen do jisté míry…navíc osobně ji beru beztak jako vratnou, takže je to většinou na úrovni, že člověk /(hráč) trochu ušetří a přece jen je pak i o něco odhodlanější, ale pořád rozhoduje hlavně to, kdo to je, nebo co se mu přihodí. Jakmile by byla nevratná, nejspíš by se změnil poměr předem / na akci a osobně bych tohle neudělal, protože by mi to přišlo, že už dávám lidem trochu nefér nůž na krk, což nechci (nefér ve smyslu, že nevidím důvod, proč bych to dělat měl, nikde žádný přínos pro akci, nejvýš reálně problémy pro hráče pak, když se třeba něco připlete…). 🙂

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět