11 Led 2012

Harry Potter v důchodu aneb Jak si stojí veteráni fantasy a sci-fi světů

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Soutěže |
avatar

Spousta našich oblíbených (nejen) fantasy a sci-fi hrdinů a hrdinek se umí zdatně ohánět mečem (ať už tím klasickým, nebo světelným), či se na svět dívá zpoza kuše či pistole, a až na pár výjimek přichází k úrazům stejně často, jako ostatní postavy.

V hrdinských eposech se už ale nedočteme, jaké konečné následky zanechává dobrodružný život na fyzickém či psychickém zdraví hrdinů a hrdinek. Frodo sice podlehne moci Prstenu a zmizení nebezpečného šperku v Hoře Osudu osvobodí mladého hobita od jeho vlivu, ale nezanechala na něm podivná symbióza skrytější a trvalejší následky? Jak skutečně vypadá rytíř Jedi v důchodu?

Zestárlí hrdinové (proč sakra vypadají pořád tak dobře?!) Zdroj: www.ahaonline.czČest budiž příběhům, kde mají své místo vysloužilí bojovníci a bojovnice za „světlo“ či „temnotu“, ovšem jen pokud se jako váleční veteráni chovají, neboť pojem veterán bývá často spojován s fyzickým stářím. A protivnější než Superman je už jen Super-old-man, protože vypracované tělo v produktivním věku je pro většinovou společnost tolerovatelné, ale ve výslužbě už neomluvitelné.

Proto jsem osobně raději, když se každý chová přiměřeně svému věku. Netrvám nutně na tom, aby seděl sešlý Captain America, podoben Santa Clausovi, v pohodlném křesle a pospával, takový Gandalf uhánějící na Stínovlasovi má také své kouzlo. (Ostatně, vzhledem ke stereotypnímu zobrazování hrdinek (poměr šatstva a nahého těla mluví ve prospěch nahoty), si alespoň Xeny a další superwomen vedou celkem důstojně a neběhají ještě v pětaosmdesáti po bojišti a nesekají nalevo napravo.)Gandalfovi to na Stínovlasovi sluší. Zdroj: www.tolkien.nazory.cz

Dnes je v Česku významný den – Den válečných veteránů. Vzpomeňme nejen na ty skutečné, ale i na ty fiktivní, zapřemýšlejte nad tím, jak by si asi vedl zrovna ten váš oblíbený hrdina či hrdinka v důchodu a pokud se vám bude chtít, napište na to téma text libovolné formy (báseň, píseň, úvaha, povídka, rozhovor, anekdota…) o maximálním rozsahu 4000 znaků včetně mezer. Své výtvory posílejte do zpráv správců Fantazeenu (Entony, Bonhart) nebo na mail 36373@mail.muni.cz. Nepovinnou součástí je i krátká sebecharakteristika, čili o sobě napište pár vět (klidně ve verších), které budou zveřejněny spolu s vaším dílkem, ale nebudou se počítat do rozsahu práce.

 

 

DISKUSE:

Entony Skřet: Přímo pred sebou vydím ty statečné elfíky s ožvýkanými končetinami jak si vypravějí kde kdy komu posloužili za večeři 😛 😀 😉 Ale ne Navažno se mi pred očima objevil obrázek z Filmu hvezdná pěchota 🙂 jsem pred nedavnem znova viděl 😀

Mario Dreng Roth: nemůžu si pomoct, ale první co mě napadlo:
http://​www.pisnezlarpu.wz.cz/​dedek.mp3

Entony Skřet: ‎:-D boha jeho.. uplně jsem si predstavil zhrbeného laega s hulčičkou v ruce… 😀

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět