22 Lis 2011

Historický ples, dějství druhé

Vložil/a: Bonhart | V kategorii: Reportáže |
avatar

Společnost všeliká. Foto: Thilisar.Udál se o sobotě 12. 11. léta Páně 2011, pod patronací Thilisaru a za podpory Šermířského spolku Šumperk. Svoji premiéru si tato kulturní akce odbyla už v roce 2010, jehož jsem se ještě neměl tu čest účastnit, ale nyní vám mohu konečně nabídnout alespoň tedy postřehy letošní.

Alláh s vámi, Evropané... Foto: Thilisar.

Ples na mě od počátku vůbec jeho viditelných příprav působil jako velice dobře organizovaný a přehledný, což už samo o sobě je nutno ocenit. Člověk snadno zjistil veškeré potřebné informace, organizátoři byli schopní rychle reagovat na veškeré dotazy i nastalé situace, zkrátka to měli dobře zvládnuté. Byl vidět jejich proúčastnický přístup a v paměti mi z dialogů události plesu na FB utkvěla především věta „Je to pro lidi a pro radost.“, když se řešila tuším (ne)vhodnost jakého oblečení. Právě takováto věta pro mě totiž byla skutečně zásadním plus a jasně řekla, že to bude o zábavě lidí a jejich prožití jedinečného večera, kdy se můžete prezentovat čímkoliv od upíra, přes gotiku až po klasický společenský oblek a nikdo nebude řešit, že vaše boty jsou o 100 let jinde než kalhoty.

Šermířský spolek Šumperk. Foto: Thilisar.

Účast asi 150ti lidí tuto akci povýšila, dle mých skromných výpočtů, na nejpočetnější ples této sezóny. Což i vzhledem k návštěvám z různých koutů republiky také už něco přesvědčivě vypovídá, tím spíše, že se jedná právě o teprve druhý ročník. Je třeba vyzdvihnout především práci a účast samotného Thilisaru, i všech dobrovolníků, kteří se na přípravě, průběhu i následném úklidu podíleli. Nejen, že akce skutečně i reálně byla od začátku do konce perfektně zvládnutá (jak často se vám stane, že od akce hodně očekáváte a přesto ještě příjemně překvapí?), ale za pouhých sto korun nabídla víc, než mnohé jiné za jednou tolik. Od osmi večer do dvou ráno byla taneční hudba pravidelně střídána množstvím kulturních atrakcí. Vystoupením šermířské skupiny, tombolou se skutečně pestrou paletou cen (od kytičkových věnců až po ozdobný stojan na víno), výukou vesnických tanců, středověkou hostinou zdarma (při níž, tak jako v dávných časech, místy rozhodovalo hlavně to, kdo první přiběhne a urve svůj kus masa), půlnočním překvapením (lightshow) a dalšími. K dispozici bylo samozřejmě jídlo za řekněme přinejmenším přijatelné ceny, stejně tak pití a i alchymistická laboratoř pro odvážné, kde jste mohli ochutnat Elfí krev a mnohé další výjimečné receptury. Navíc bylo dopředu nabídnuto i přespání v prostorách tělocvičny (zadarmo) a dokonce i pro některé účastníky tomuto obětován byt Thilisaru, spolu i s příbytky přímo některých jeho členů (děkujeme Tarzanovi), což se taky jen tak nevidí a svědčí o jejich nadšení i přístupu k tomu, co dělají.

Kromě klasických tanců přišly na řadu i břišní tance. Foto: Thilisar.

Snad jediným prvkem, který by se dal akci vytknout, byla nakonec volba hudby. Skupině F-band bezpochyby nelze upřít nadšení pro věc ani hudební dovednosti, ale přece jen… Obecenstvo, ač z části civilní, se tak docela na vlně hitů 60. let úplně nesvezlo a od určité části večera se uchylovalo ke stále větší konzumaci alkoholu, či v záchvatech šílenství mlátilo do rytmu hitů hlavami o stůl. Ale pro příště snad tedy již za jiných tónů (doufám, že vážně byla míněná ta část rozhovoru, kde zazněla třeba Asonance a ne ta, kde byli Eva a Vašek :-D). A v porovnání s celkem toto byl detail, který byť povšimnut, akci na jejím kouzlu zcela jistě nic neubral a věřím, že i napřesrok se tedy tím spíše sál opět naplní 🙂

DISKUSE:
Milada Kazma Škývarová:
Tadadadadada tadadadadada tadadadadadada křach křach křach, kdo neviděl nepochopí

Milada Kazma Škývarová: ‎:D

Entony Skřet: ‎:-D věřím že to bylo super.. ale já si na brněnském plese taky užíval.. bohové žel se zábřeh a brno kryli.. ach jo… snad příště budu moct dorazit 🙂

Matěj Azhug Škývara: písk křach hvízd aneb “fak seper kapela¨“‘ 🙁

Matěj Azhug Škývara: křach !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Milada Kazma Škývarová: Ještě, že byli nalití, to je omlouvá

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět