18 Srp 2011

Je libo nakopat Hitlerovi zadek?

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Recenze |
avatar

Není to fantasy, není to sci-fi, ale je to ohromná švanda 🙂

Kapitán Amerika salutuje, nabíjí zbraň a vzápětí masakruje nestvůrné nepřátele Spojených států, nacistickou Hydru. Co na tom, že sám je stvůra, kterou stvořil na první pohled sympatický doktor Erskin (tuším, že původním přesvědčením nacionální socialista), a co na tom, že nakonec zůstal sám, i když takových jako on měla být celá armáda. Steve Rogers je – stejně jako jeho protivník Johann Schmidt – Übermensch, nadčlověk, rozdíl je pouze v tom, na které straně stojí. Ostatně jako vždy, ale tady nám to dávají tvůrci sežrat i s chlupama.

Film Captain America: First Avenger je na první pohled primitivní válečnou propagandou, sám sebe parodující v černobílých filmech a v kabaretních vystoupeních, v nichž Steve Rogers alias Kapitán Amerika vystupuje. Člověk, upoutaný do pohodlné multiplexové sedačky, neví, zda se má smát, nebo ten vtip teprve přijde. Když se po pěti minutách promítání rozhodne pro první variantu, už se nezastaví. Jediné okamžiky, kdy mi tuhl úsměv na rtech, byly chvíle, kdy se tvůrci opravdu pokusili o humor – většinou lacinější než kolínská hlavního hrdiny.

Neznám komiksovou předlohu, takže jsem se až do závěrečných titulků nemohla rozhodnout, zda šlo o velmi dobrou parodii, nebo o velmi špatný film. Superhero, nořící se z kovového sarkofágu, z vyžlete kost a kůže se stává alfasamec nabušený testosteronem – klišé nejklišovitější, horší by bylo snad jen, kdyby Kapitán Amerika vyběhl z hořícího nacistova doupěte se štěnětem v náručí. Přeháněla bych, kdybych tvrdila, že jsem na něco podobného čekala, ale v jedné slabší chvilce mi to blesklo hlavou.

Po poněkud rozpačitém konci už i ti nejnaivnější diváci tuší zradu, spočívající v podtitulu. První avenger. Doprčic, kolik jich ještě bude?

Režie: Joe Johnston
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving, Tommy Lee Jones, Hayley Atwell, Stanley Tucci, Sebastian Stan, Dominic Cooper, Neal McDonough, Toby Jones, Anatole Taubman, Richard Armitage, Natalie Dormer, Derek Luke, JJ Feild, Amanda Righetti, Samuel L. Jackson, Stan Lee
Český dabing: příšerný, jako vždy…
Technické zpracování: na dojmy z 3D se ptejte kolegy Bonharta, který nám zabavil brýle… 😉

DISKUSE:
Lukáš Seidl:
celkem jich bude myslím 6, z nichž o 5 už víme, iron man, hulk, kapitán amerika, thor a černá vdova, už nám zbývá jen představit hawkeyeho, a můžeme se těšit na velkolepej film 😀 teda snad

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět