Autor: Jirka Vinklář
Snad veškeré organizátorstvo dřevárenské touží po tom, aby byla jejich akce co „nejautentičtější“. Ideálem je, aby se všichni účastníci na čas ocitli v originálním fantasy světě. Dovolím si tvrdit, že i určitý počet hráčů by si rád připadal jako opravdové bytosti z cizích světů. Na tom samozřejmě není nic špatného. Co však zaráží, je značně nevyvážená snaha o dosažení tohoto cíle.
Většina fantazáků a fantazaček je ochotna obětovat „reálnosti“ svého vystoupení i to nejzákladnější – uspokojování biologických potřeb. Všichni si rádi odepřou spánek, zřeknou se neadekvátních pokrmů a než by s sebou tahali nevzhlednou PETku s vodou, raději si počkají, než se dostanou do pevnosti, kde se budou moci napít „herněji“. Nezkušeného pozorovatele, nadšeného zápalem těchto lidí, proto nemile překvapí, že veškeré úsilí vytvořit skutečný svět pomine jako mávnutím kouzelného proutku, jakmile dojde na drogy. Přestože jsou na většině akcí oficiálně zakázány, v praxi tvoří snad jedinou všeobecně schvalovanou výjimku ve snaze o mistrný vzhled.
Představte si bytost zabalenou v zakrvácených kožešinách, narezlém černém brnění, ozdobami z kostí, propracovanou kovovou helmou, z šedivé tváře jí září rudá světýlka kontaktních čoček – a v ruce třímá „lahváč“. Atmosféra, která člověka pohlcuje při pohledu na zástupy brilantně oděných postav, je rázem ta tam. Pivo ze skla se zářivou etiketou jsou ochotni bez mrknutí oka přijmout snad i ti, kteří by vás za vodu z PET lahve zlynčovali. Obdobně se valná většina kuřáků nikdy nesníží k tomu, aby si pořídili fajfku. Když už nejsou schopni ovládat svou závislost, alespoň by nemuseli rozsévat po lese nedopalky. (Že to bývá oficiálně zakázáno, stejně nikoho nezajímá.) Okřiknete mě, že se lidé na dřevárny přece jezdí bavit, tak proč by měli zůstávat střízliví nebo snad potlačovat chuť rozhodit po bojišti pár vajglů? A touto otázkou se dostáváme k meritu věci.
Kromě faktu, že i neukojitelná touha po návykových látkách se dá vyřešit elegantně (pivo v korbelu, arabsky laděná postava s vodní dýmkou apod.), je nasnadě, že pokud se chceme zaštiťovat roleplayingem a chvástat se autentičností postavy, mělo by tomu odpovídat i chování. Ačkoli to tak nevypadá, LARPů či bitev se účastní i lidé, pro které je hlavní atmosféra a estetické hledisko. Je prostě absurdní vidět tolkienského elfa, jak si ožralý zvrací na stan.
Chápu, že mnoho účastníků jede na dřevárnu zkrátka proto, že fantazy je v módě. Je také dost takových, kteří si chtějí jen zabojovat. Rozhodně netvrdím, že nikdy nevypadnu z role nebo že kdo nemá talent, neměl by se účastnit LARPů. Mám na mysli spíše ony momenty, kdy není žádné herecké umění třeba a jediné, co stačí, je chuť doopravdy hrát postavu. A tak vždy znovu pociťuji hluboké zklamání, když náhodou zaslechnu rozhovor moudrých, vznešených čarodějů: Máš kurva nějakej quest, volepičo? Z toho RP přímo čiší.
DISKUSE:
Jan Kopřanský: No ale problém je že jde právě o drogy, tj. návykové látky. Lahváč je bez diskuze, ale s kouřením je to horší, protože dýmka se cigaretě nerovná, a než si jí člověk zakouří a vychutná, tak to trvá, což mnohé odradí. Řešení? Stejně jako na historických akcích vyhrazená kuřárna, a buzerovat a buzerovat. Tam už pak záleží pouze na orgovi, jak tvrdě zákaz vymáhá…Radek Malina: Už jsem na akcích viděl i cigaretové špičky. Podlě mě dobrá věc, rozhdně to míň ruší atmosféru.
Fantazeen: ano, cigaretové špičky jsou dobré a přináší stejný požitek jako samotná cigareta… nebo ne?
Michal Mealtiner Truhlář: Asi jezdí autor na špatné akce.
Fantazeen: :D čekala jsem, že to napíšeš, nezklamals… no, na nějaké akci MOLu už byl… a asi ho to poznamenalo stejně 😉
Michal Mealtiner Truhlář: Ha. A čekal jsem reakci. A zrovna v reakci na tento komentář bych si ani „nějaké akce MoL“ jak jsi citoval/a určit nedokázal.
Michal Mealtiner Truhlář: Vždycky záleží stejně na organizátorovi akce, jestli se na akci bude např. pít alkohol nebo kouřit. Např. polská Fantazjada. Podobnýmu hráči stačí, aby org došel a řekl, že tohle na své akci nechce a pokud je na některé akci zákaz a hráč ho poruší, tak by měl organizátor dodržet svoje výhružky a takového člověka z akce i vyhodit.
Fantazeen: dobře, teď vážně. Zaprvé nechápu, co jsi tím chtěl naznačit, že „autor jezdí na špatné akce“ 🙂 tohle se přece netýká akcí těch nebo těch, ale obecného jevu, který se na dřevárnách vyskytuje. V reakci na tvůj druhý příspěvek mám trochu nepříjemný pocit, který jsem získala už při rozhovoru s Axderem, totiž že jsem zaujatá proti určité skupině… Ráda bych si to vyřešila a proto, pokud máš zájem, bych s tebou ráda toto téma prodiskutovala. Snad jedině ten třetí příspěvek se dá brát vážně a já ti za něj děkuji, protože přispívá a obohacuje naši diskuzi… 🙂
Alena Kalmiel Nekvapilová: Vlastně se to týká těch nebo těch akcí – některá má orga, který toleruje (skoro) cokoli. Některá naopak. Lidi se budou samozřejmě snažit dělat totéž na všech akcích. „Špatné akce“ je nešťastné vyjádření, ve smyslu „zrovna ty, kde je to časté a nápadné“. Třeba tam, kde je herní hospoda s čepováním do vlastního, moc lahváčů nepotkáš.
Entony Skřet: No já si myslím že dobrá akce je taková kde se lidem líbí a kde se pobaví.. špatná akce zanikne sama protože lidé nepřijedou… Množství hráčů bych bral jako sekundární ukazatel protože každý máme jiný vkus a vetšinová akce ještě nemusí být dobrá pro všechny. (a to že se lidé budou snažit dělat totéž na všech akcích? nu konkretní lidé konkretní veci jistě.. ale na některé akce jedou jen někteří lidé kteří mají odlišné chování.)
Entony Skřet: viz si dovolím rýpnutí, tvrdé vymáhání nekouření abstinence na akcích typu čpp by skončilo úpadkem akce. Na Kahlaveranai by si nejspíš nějakého úbytku hráčů ani nevšimli. No a na dívčí válku by abstinent nepřijel ani kdyby jej platili?? 😀