3 Zář 2011

Kdy by se vám nejvíce hodila diskuze…

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Ankety |
avatar


DISKUSE:
Anežka Jutwen Michnová:

Denethor: co vím, tak potvrzení od rodičů potřebují jen hráči do 15ti… ale díky za tip, můžeme to tam rozebrat

Michal Mealtiner Truhlář: co vím, já

Michal Mealtiner Truhlář: tak se potvrzení vybírá od všech hráčů mladších 18

Michal Mealtiner Truhlář:
ad diskuze: Nejdřív v říjnu

Michal Mealtiner Truhlář:
Jinak doporučuji si před začátkem diskuze přečíst tento článek od kolegů z LarPardu:
http://www.larpard.cz/larp-a-pravo

Michal Mealtiner Truhlář: Výtažek:

Akce pro účastníky jakého věku?
V případě alternativy druhé upozorním opět na skutečnost, že takové akce se řídí poněkud jiným, mnohem přísnějším právním režimem17 a v praxi se s nimi proto příliš často nepotkáte, pokud se osoby mladší 15 let na akci vyskytují, tak zpravidla na zapřenou. Problémy v otázce zletilosti, právní způsobilosti a právní odpovědnosti všeobecně též může ve všeobecném povědomí zdánlivě vyvolat rozdíl v určení dítě – mladistvý, tedy zákon č. 106/2001 Sb. vs. Trestní zákoník. Dítě podle správně-zdravotní úpravy je určeno hranicí 15 let, což odpovídá hranici trestní odpovědnosti. Další kategorií ovšem je mladistvý, vymezený trestněprávní úpravou rozpětím 15 – 18 let věku, kdy mladistvý je sice trestně odpovědný, ale posuzování této odpovědnosti vykazuje řadu odchylek, zejména z důvodu zvláštní právní úpravy pro soudy pro mladistvé18.
Odpovědnost organizátora za osobu svěřenou mu do péče je vůbec poměrně specifickým problémem, její případné zanedbání může mít závažné trestněprávní důsledky, a proto nelze než doporučit potenciálním organizátorům, aby nepřivírali oči a osoby pod 15 si na akce raději nepouštěli, vyvarují se tak celé řadě nevyžádaných a zbytečných rizik.
Způsobilost k právním úkonům ve smyslu, zda mladistvý může uzavřít smlouvu či nikoliv, naopak může být předmětem právní diskuse. Občanský zákoník tuto možnost nevylučuje19 a dle mého právního názoru by tyto smlouvy byly uznatelné jako platné, ovšem soudy zpravidla takové smlouvy neakceptují (i když jsou výjimky) a dokážu si představit i naprosto odlišné právní názory na tuto otázku, proto se nebudu pouštět do polemiky a doporučím uzavření takové smlouvy buď přímo s plně způsobilou osobou, nebo s osobou, které byla opatrovníky mladistvého udělena (písemná) plná moc k zastupování mladistvého. Já osobně si ovšem dovedu představit jak mladistvého blíže 18tému roku jednajícího samostatně, tak např. zletilého vedoucího skupiny jednajícího za členy skupiny, kteří nedosáhli plné zletilosti.

Michal Mealtiner Truhlář:
Aneb i tento problém se řešil na Odraze.
Takže kdo se přidá na dalším ročníku?

Denethor Grey:
nemelo by to byt „Hráči a hráčky pod 18“? protoze co sme zjistili, potvrzeni rodicu je k nicemu, jakmile je tomu 12 nebo 17, vyjde to v ramci zakona nastejno 🙂

Alena Kalmiel Nekvapilová: nevyjde….s 12letou nesmis legalne spat;-)

Denethor Grey: nejde o to spat … jde o to kdyz si ublizi … ,ladistvi nesmi ani kourit ani pit … ten sex je snad jediny rozdil, ktery mezi 14 a 15 letym vidim 🙂

Michal Le Beleg Wagner: je to blbost. Neuhlídáš, aby se ti tam neožrali a pak si pudeš sednout ? Já teda ne …

Denethor Grey: Vsak rikam ze je to pro pany policajty nastejno .. je jedno jestli se ti ozira 16 nebo 12 lety.

Denethor Grey: Ostatne .. tohle tema padlo pri rozhovoru o „12+“ v LAG :-))

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět