11 Říj 2011

Kolik stojí takový větší larp?

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Diskuse |
avatar

Zajímavý příspěvek k nedávné fantazeenovské diskuzi o ceně a kvalitě larpů. Každý smysluplný komentář je vítaný, ba dokonce žádoucí 🙂Kolik stojí takový větší larp? | LARP.cz
www.larp.cz
Nedávno jsem zaznamenal diskuzi týkající se ceny larpů, ceny vstupného, v ýdělečnosti atd. Doba se pomalu mění a larpy začínají stát více a více. Občas můžeme zaznamenat povzdechnutí nad „starými dobrými“ akcemi, kde se vystačilo s kusem provázku v lese a několika papíry v euroobalech. Můžeme zaslec…

DISKUSE:
Ivo Bonhart Nepeřil: Viz. můj první příspěvek ve zdejší diskuzi o ceně LARPů. Ano, přesně o tomhle jsem mluvil a svým způsobem jsem autorovy téhle hrůzy vděčný, že něco takového sepsal, protože tak barvitě a přesně ukázat, jak se to nemá dělat bych nikdy nedovedl.
330 000 za 3 denní LARP? Z toho 280 000 na plat organizátorů?? A 50 000 za předražené pyčoviny (pardon)?? Mě obchází hrůza, ale fakt…

Entony Skřet: ono je ktomu možné komentovat neco smysluplně? snad kromě.: jsem rad že nekdo takový článek napsal a přesně popsal jak a kam jdou finance ze vztupného.. co vše je do vstupného započítáváno.. 🙂

Entony Skřet: jsem rád že mám co ukazovat a nač odkazovat 🙂

Lyssor Anupev: Podle mě cena 300Kč za víkend, v rámci akce typu loňská Bitva o Středozem je naprosto směšná cena 🙂 Aneb, já si jsem ochoten za kvalitu připlatit a i kdyby nakrásně na té bitvě měli organizátoři bohatnout, tak budiž, já se tam bavím, mě se tam líbí 🙂

Entony Skřet: souhlasím lissore 🙂 i mne se zdá tve vyjádření o ceně velmi příhodné 🙂 sem se ji musel chlámat 🙂

Ivo Bonhart Nepeřil: Lyssor: Ok, tohle nikdo nezpochybňuje. 🙂 Víš kolik to stojí, dáš to, tvoje volba, máš na ni právo a já rozhodně neříkám nic o tom, že bych to někomu nepřál. Jenom článek skutečně jasně a zřetelně osvětluje, k čemu se finance na některých akcích používají (na hradních LARPech…na bitvách…).

Tobi Uchiha: za kvalitu rad priplatim ale jako dat 499 za 3hodinovy larp…

Alena Kalmiel Nekvapilová: Bonharte, skrytá cena = v ekonomii tzv. external costs. Náklady, které zákazník NEPLATÍ, jsou POMYSLNÉ. V průmyslu patří mezi external costs např. i míra využití přírodních zdrojů , znečištění životního prostředí při výrobě atd. Ta se ale do ceny výrobku prostě nepromítne, protože ji většinou nejde účtovat. Totéž je tady ten pomyslný plat organizátorů. Nikdo z nich ty prachy nedostane, neboj se;-)

Ivo Bonhart Nepeřil: Tobi: Kvalitu nebo něčí plat 100 čistého na hodinu… Někdy si připadám staromódní…dneska už se asi fakt nic nedělá zadarmo nebo z nadšení…schválně, kdy si necháme platit i za to, že pomůžeme třeba kamarádům / přátelům…naše práce a čas mají přece cenu…
Fuj…bych se styděl. 🙁

Entony Skřet: možná autor článku má tolik kamaradu mezi podnikateli kterým touží pomáhat 😉 nebo nemá žádné kamarady že musí všem platit?
nu to naštestí není muj problém 🙂

Ivo Bonhart Nepeřil: Kalmiel: Já nevím jak v ekonomii, tu jsem nestudoval, ale pro mě z toho článku jasně plyne poučení, kam ty prachy z některých akcí jdou (ale ok, třeba se to neprochlastá apod. , prostě jen padnou dle uvážení organizátora na cokoliv, co bude podporovat jeho osobu nebo činnost)…a na kvalitu to nutně nebude. Tohle už půjde okecat blbě.

Alena Kalmiel Nekvapilová: Já taky ne, ale tuhle základní věc vím a můžeš mi ji věřit:) Tak ještě jednou pro všechny: SKRYTÁ CENA NEJSOU REÁLNÉ NÁKLADY. JE TO POMYSLNÉ A PRO PŘEDSTAVU. TYHLE PENÍZE NEPLATÍTE A NIKDO Z ORGŮ JE NEDOSTÁVÁ.
Co dál? Vzato do důsledků je pořádání larpu služba. V hotelu s cenou 5000 za noc určitě očekáváš kvalitnější služby a vybavení, než v ubytovně s 200 za noc, že jo? Tak proč ne u pořádání akcí?
Proč tak pevně věříš, že jakékoliv náklady, které na svých akcích nemáš ty, jsou vymyšlené a jdou do kapsy organizátora? Přesvědčil ses o tom někdy někde?

Kačenka Mad Novotná: Bonharte, tys to vůbec nepochopil. Konstatování, že ani dobrovolná práce není zadarmo, vůbec neznamená, že si dneska lidi nechají za všechno zaplatit.
To je teoretická ekonomická otázka. Např. práce v domácnosti má taky svou cenu, i když jí dělám pro sebe… Pokud v práci vydělám 150,- na hodinu a uklízečka chce já nevím 80,- na hodinu, vyplatí se mi chodit do té práce, a na doma si najmout uklízečku. To je zhruba ten princip. Znamená to, že doma dělám neplacenou práci, která má hodnotu minimálně 80 korun, a i když to dělám pro sebe, přicházím o zisk, protože bych mohla mít 70,-. Neznamená to o nic víc ani nic méně, než že náš čas má velkou cenu.

Ta část o skrytých nákladech byla tedy záležitost ryze ekonomická.
Znamená to, že většina organizátorů nechce vynahradit penězmi svůj čas, i když by to klidně chtít mohli a nemuseli by se kvůli tomu cítit špatně. Ale to už je věc názoru.

Entony Skřet: ‎:-D Kalmiel: Mooooc špatný příklad… zamysli se nad tím zač vtom kterem hotelu platíš 😀

ale samozřejmě klidně plat když chceš za co chceš…

jen nenut ostatní at platí také ani je nenut at říkají že platit také je dobré… 😉 Svoboda výběru víme? 😉

Kačenka Mad Novotná: A teď k věci: Žijeme v demokratické společnosti, v níž nás nikdo k ničemu nenutí.

Kupujeme si zážitky.
Pokud usoudíte, že si najmete děvku za tisícovku na hodinu a užijete si to, nikdo nemá právo vám do toho pindat nebo s ní řešit, že ostatní dávají levněji (popř s vámi, za co utrácíte). Ona podala nabídku a vy jste zaplatili.

Pokud lidi usoudí, že třídenní akce za tři stovky stojí, zaplatí a užijou si to. A nikdo nemá právo rozebírat, zda si organizátor strčil tisíce do kapsy za něco neadekvátního.
Kvalita v tom nehraje roli, můžu po vás chtít tři stovky za pokec na náměstí. Koupíte si je? Vaše věc. Že Bonhart nabízí pokec na náměstí za dvacku? Jeho věc.

Řešit se to musí až tehdy, kdy to, co dostanu, neodpovídá tomu, za co jsem předpokládala, že platím. Tzn. když si ode mě vezme org tři stovky s tím, že slibuje velkou akci s občerstvením, toikama, zázemím, hospodou, posíleným spojem (atp) a když tam dojedu sockou, najdu u barelu s vodou stát na louce pět nervózních dřevárníků.

Uzavřela bych to tím, že není nutná nevraživost. Každý platíme a rozhodujeme se za sebe. Kdo chce podporovat „ducha dřeváren“, a jezdit jen na levné akce, ať si jezdí.

A i když se vám zdá tento výčet třeba moc vysoký nebo za zbytečnosti, stejně se musíte řídit jednou konstantou: Když skutečně budu chtít pořád zvyšovat a zvyšovat kvalitu, BUDE se zákonitě zvyšovat cena (Pokud chci udělat akci zadarmo, udělám jí, ale když chci přidat např. koláče, už to bude něco stát, i kdybych je pekl sám – ingredience).

Terka Placka-Chan: ‎@ Bonhart: píše se v článku někde,že si ten plat 100/hodinu chce nechat proplatit? Nepíše. Jenom je tam uvedené, že tolik by si klidně jakýkoliv schopnější org mohl vydělat kdyby dělal něco jiného. A s tím naprosto souhlasím. Je uplně normální že za dobrou práci človek získá ohodnocení. Pořadatelé si tohle zaplatit nenechávají, protože to dělají s nadšením, jak Ty říkáš. Ale byla jsem na Methancity, kde autor byl jeden z orgů a klidně bych za takovou akci pár stovek navíc připlatila, protože to bylo kvalitně připravené a ta práce tam byla vidět. Což je podle mého názoru daleko lepší, než hrát někde skoro zadarmo a mít kulisy udělané z provázků…

Entony Skřet: Kačenka: asi tak.. bohové žel nekteří lidé si evidentně myslí že když nad jejimi akcemi obdivne nevzdychám ale říkám na ty a ty nepojedu proto že proto a nenut mne na ne jezdit nesnaž se vnutit svuj postup všem kolem tak že jim upírám pravo aby si sami na tyhle akce jezdili a sve peníze vydávali. 🙂 Ano kdo chce klidně at utrácí a dělá drahé akce… ale at mi netvrdí že jinak to nejde a že jeho akce jsou nejlepší…

Marie Frýža Frýželková: Terka: pokud se nemýlím, tak orgové Methanu dávali na svoje stránky i vyúčtování, aby hráči věděli, kam ty peníze šli. A akce byla luxusní. Právě takové ty kravinky jako ideologické plakáty, různé propustky, průkazy občanů, placky a tak, pozvedli atmosféru toho larpu.Ale ty nejsou zadarmo, že… Nevím, jestli by se podobného efektu docílilo, kdybychom místo v rozpadlých ubykacích (byla to posta apo akce) živořili mezi provázky 😀

Ivo Bonhart Nepeřil: Líbí se mi teze, jak je půlka článku jen ekonomická úvaha. Ok, dobře, dejme tomu, že je… Ale stále trvá, že to pro mě (a nejen pro mě) osvětluje, kam ty peníze tak asi jdou…konec konců, jak pravil i autor článku, jsou to náklady které organizátoři chtít mohou…no…přesně tak.
A jasně že mám právo vyjádřit se k tomu, co se mi líbí / nelíbí. Byť zcela respektuju i svobodnou volbu, to opakuju pořád dokola. Ale spolu s tím očekávám, že naše elity budou respektovat, že cena nerovná se kvalita…a dokud tomu tak nebude, asi bude třeba to enustále dokola připomínat a klidně řeknu, že tenhle přístup zdás e mi nemorální (ale podnikatelský jedna radost).
Že když budu chtít zvyšovat kvalitu, zákonitě se bude zvyšovat cena? Ok, já tvrdím, že ne. Podle mě kvalit a cena nejsou totéž (na otázku „proč?“ už jsem blahé paměti odpovídal).

Martin Skácelík: Bonhart: takže v té první polovině kde je velmi volně rozepsáno za co se dávají peníze ( těch 50 000) bys proškrtal co?

Kačenka Mad Novotná: Bonhart: S tou kvalitou a cenou trochu zabřeháváme. Cena nerovná se kvalita. Ale! S kvalitou se zvyšuje cena.
Jinými slovy, ne vše, co je cenné, je kvalitní. Ale všechno, co je kvalitní, má vysokou cenu.

Entony Skřet: Bonhárt: ale když ono se tím tak krasně oduvodnuje proč chtít víc peněz…. a koho zajímá jestli to je či není pravda?
jo aha pár idiotu které je třebas učině umlčet aby ti nekazili reputaci a hlavně rýžování 😀

Ivo Bonhart Nepeřil: MS: Téměř každý náklad by se podle mě jen s trochou snahy dal srazit na polovinu. 🙂 Jde se mnou zmiňovaným – z cizího krev neteče.

Kačenka Mad Novotná: Jináč, celý článek je ekonomická úvaha 😀 Když je to modelový příklad 😀

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: A protože autor k tomu příkladu evidentně přistoupil zcela vážně, je třeba to tak také brát.

Kačenka Mad Novotná: Jistě, ale také je to ilustrační příklad. Já, hoši, chápu vaše stanovisko, ale pořád nechápu, kde vidíte problém.
Přistupme na to, že určití lidé v naší zemičce dělají nekvalitní, předražené LARPy. Co je na tom přesně špatně?
Spousta lidí tady nabízí nekvalitní, předražené šmejdy.
Máte strach, že to nastaví obecný trend? Nebo vám jde o poškozování hráče?

Alena Kalmiel Nekvapilová: Entony: nikoho nenutím, aby cokoli platil (jelikož nic neorganizuju a kurvu nedělám, tak bych ani nemohla).

Bonhart: CELÝ článek je ekonomická úvaha, vzhledem k tomu, že jde o fiktivní akci.

A víc už k tomu radši říkat nebudu. Snad jen totální souhlas s Mad a TP-chan.

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: Strach o obecný trend nemám, protože k tomu prostě realisticky nedojde. A ať si dělá kdo co uzná za vhodné, když to nikomu neubližuje (což neubližuje). Pro mě je bohatě ideální, pouze pokud se cena veřejně nenastavuje odraz kvality a scéna se nedělí na elitu a ten sociální zbytek. Jako ať se dělí, ale aspoň potichu a drží se každý toho, že dělá, co umí, aby jeho hráči / on sám byli spokojení. 🙂

Ivo Bonhart Nepeřil: Kalmiel: Ale však jo, dobře, je to úvaha. Ale pokud to autor nepsal v deliriu, myslel ji vážně, je o něco opřená a tedy skutečně odpovídající +/- možné realitě (věc každého, jestli to apk ěnkde vidí, nebo ne…konec konců, od toho ta úvaha i je, aby si s ní lidi pak uměli nějak poradit).

Kačenka Mad Novotná: No, já si právě taky myslím, že vlastně o nic nejde. Naopak, uvítám trochu konkurenční prostředí ve světě LARPu. Logicky, pokud někdo bude chtít zaplatit za nic a jiný to udělá lépe a levněji, budou hráči preferovat toho lepšího a dojde na tlak ke zvyšující se kvalitě (jak se to v podstatě stalo u kostýmů…)
Myslím, že internetová doba nám hraje do karet. Můžou se zakládat doporučení, hodnocení… Koneckonců, dobrá práce se chválí sama, říká se.

Kačenka Mad Novotná: Pardon, já už píšu jako prase, ale myšlenku jsem snad zachytila.

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: 🙂

Entony Skřet: Mad: no ti nevím.. mne přijde neco špatneho na prodeji předražených nekvalitních šmejdů 😀
ale pokud si to budou dobrovolně kupovat? tak jejich vec.. ovšem nesmí se jim o tech šmejdech tvrdit že jsou veskutečnosti kvalitní.

ale konkretně? vadí mi spojování slov cena a kvalita do jednoho.. a ano bojím se že se tohle snaží někdo usilovně šířit. a že se ztoho stane standart….

Entony Skřet: Mad: jj správně.. a o to se tu pravě snažíme… aby každý mohl sám podle sveho nejlepšího vedomí o sobě rozhodnout a jet tam kam chce. 😉 .

Kačenka Mad Novotná: Entony: Ale zdravá konkurence není nic špatného. Dokud budou dobré larpy, na ty nekvalitní nikdo nepáchne a nebude mít o kvalitě zkreslenou představu. Ať to stojí, co to stojí.

Kačenka Mad Novotná: Resp. všechno záleží na odezvě hráče, na poptávce. Proč teda lidi jezdí na špatný, předražený LARPy, když existují kvalitní akce za málo peněz? 🙂

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: Tady je důležité poupravit jednu věc – já neříkám nic o tom, že LARP za já nevím 300 na víkend je špatný. Nechci opakovat to, co už jsme jednou sáhodlouze pitval, ale jak říkáš, je to otázka odezvy, taky toho, co hráč očekává a co dostane. Navíc cena není jediné kriterium, jeslti pojedu / nepojedu (pro mě je třeba důležitý i svět, pravidla, osazenstvo,…). Já pouze tvrdím, že akce za 50 Kč může být stejně dobrá, jako ta za 300…:-) Nemusí, ale může…stejně tak ta akce za čtvrt milionu (hypoteticky) může být božská, ale taky to může být stovka čistého pro orga na hodinu. 🙂

Honza Newman Novák: Prosím, ještě někdo jednou vysvětlete, co jsou to ty skryté náklady, očividně to někteří nepochopili. Jo a taky co je to ekonomická úvaha.

Ivo Bonhart Nepeřil: Newman: Tak ještě jednou. Ano, skryté náklady se nemusejí proplácet. Ano, byla to ekonomická úvaha (dejme tomu…). A teď – pakliže autor nebyl při psaní v deliriu nebo vědomě nepsal kraviny, pak se úvaha musela opírat o nějaký reálný základ – tudíž ji lze brát jako relevantní. A jde o otázku, zda si teda org ty náklady proplatí či ne…k této toázce to celé vede. A k tomu, kam by podle této úvahy (kteoru psal člověk, který evidentně tento přístup spíše podporuje) tedy šly peníze z oněch drahých LARPů, pokud nad tím kdo kdy bude chtít přemýšlet…a že do kvality to být zrovna nemusí.

Anno Dub Nymous: Lle vzdyt je snad jasny, ze akce i zadarmo muze byt lepsi nez akce za 1000,-
Stejne tak je i jasne, ze v cene registrace je treba promitnout naklady spojene s akci samotnou. A to co je na te nebo te akci nutnosti vychazi z predstav a moznosti samotnych organizatoru…nikde nejsou stejne podminky (viz. vlastni pozemky, dostupnost k vode, dostatek vlastnich dopravnich prostredku…) presne jak je popsano v tom clanku…je tam sice zapocitano i to co si snad zatim nikdo nepocita, krome taborovych a rekreacnich zarizeni (jako to proplaceni casu…atd)
Dle mne je uplne zbytecne diskutovat nebo se dokonce hadat nad tim, jestli ma stat LARP ci drevarna 50,- nebo 300,- nebo vic…proste je to individualni a vzdy je prhlednuto k tomu, aby se organizatorum zaplatilo vse co do toho vrazili a stejne tak aby se zaplatilo to, co se zaplatiti musi…prece nemuzete po organizatorech chtit, aby vsechno calovali ze sve kapsy??? to je naprostej nesmysl, protoze uz jenom to ze venuji cas akci samotne je dost velky vykon…
Dale nechapu nahled samotnych hracu na to, ze vyzaduji vetsi kvalitu ohledne kulis, kvalitniho prostredi a zazemi, ale zaroven verejne picuji na to, ze jim to pripada moc drahe…to ze prave tyto veci nejsou zadarmo a ze stoji docela dost namahy je vyrobit, sehnat a samozrejme v mnohych pripadech za jejich poskytnuti i nekomu jinemu zaplatit, protoze ne vsichni to udelaji zdarma a jen z pouheho nadseni.
Proste nevim proc se tyhle veci vubec resi…nelze urcit nejakou spolecnou hranici kolik budou stat larpy nebo drevarny ve chvili, pokud nemaji vsihcni stejne moznosti (tzn. kazdy org dostane dotacni prispevek na poplaceni vseho co je s tim spjate, nebo bude vice pevnych a stalych lokalit v republice, kde bude mozne tyto akce pachat) a pak muze byt kazda takovato akce klidne zdarma.

Lyssor Anupev: Bonharte ta zmínka o těch skrytých nákladech je tam podle mě kvůli tomu, aby zavřela ústa chytrákům, co tvrdí, že se na tom orgové strašně napakují a zazobou. Ne, ve skutečnosit kdyby se na larp vysrali a šli místo toho do práce tak si něco vydělají, takhle jsou tak jako tak v mínusu. Nikdo po tobě samozřejmě nic takovýho platit nechce, jenom aby sis uvědomil že ať si orgové zvednou cenu sebevíc tak kdyby šli do práce tak na tom budou líp

Ivo Bonhart Nepeřil: Lyssor: Mám pocit, že efekt článku je přesně opačný, než autor v tom případě zamýšlel…a docela podloženě. Ale jak říkám, není to žádný důkaz o něčem…jen úvaha…dobrá, ilustrativní úvaha, nic víc, nic míň.

Dub: Hráči prostě posuzují, jestli se jim za to co dají dostane toho, co očekávají. Tak jako kdkoliv jiný, co za něco platí. A je pak otázka, jaký obraz o sobě organizátor utvoří…toť vše.

Anno Dub Nymous: Dale samozrejme uznavam, ze popis „Skrytych cen larpu“ je zavadejici a mozna v nekterych odhadech prehnany…ale v kazdem pripade poukazuje na podstatny fakt, ze v pripade, kdyby si mel organizator pocitat prave tyto naklady, byla by cena akci poradanych uplne nekde jinde a ne tam, kde v soucasne dobe je a na kterou ucastnici prave jeste nadavaji ze je to moc drahe…defakto je organizace LARPu a drevaren prodelecne podnikani, kdy se organizator pokazde modli, aby mu dorazilo dost ocastniku, aby se s rozpoctem akce dostal minimalne na 0,- (nejlepe neco do plusu pro rozvoj akce samotne, nejhure ne moc do minusu, aby ho to nevysalo do mrtva)…nechapu opravdu ty dlahosahle prenice a hadky o necem a to hlavne s lidmi, kteri nikdy nic neusporadali a tim co delaji a rikaji tak akorat kazi dojem akcim, na kterych ani nebyli…
A abych pridal trosku ukazky z psychologie…ve chvili kdy je kolem nas spousta akci, ktere se pohybuji kolem 200-400 korun, tak jakakoliv akce, ktera je podobneho razeni a stoji ani ne 100, prijde spotrebiteli docela podezrela navic v pripade, ze ji porada nekdo neznamy a zacinajici bez podpory nebo zastity znamych organizaci…proto to s nadsazkou oznacene tvrzeni „kvalita akce se pozna dle registrace“ … ale toto je opet jen ukazka z casti psychologie aplikovatelne v tomto pripade…samozrejme ze je to vzdy rize individualni

Zaverem bych se chtel omluvit za takto dlouhy flejm a dekuji vsem kteri meli dost chute a casu si jej precist 🙂

Anno Dub Nymous: Bonhart: a jaky prostor nakonec dostane organizator pro utvoreni dojmu pro verenost? defakto zadny, protoze jsou mu o hlavu omlacovany nesmysly -> viz. ze to bylo moc drahe … ono totiz ve vysledku vzdycky picuji jen ti, co na tu akci nedojeli at uz z jakehokoliv duvodu, protoze hledaji sverazne vymluvy pro jejich rozhodnuti…jedine co muze udelat za organizatora dojem je jeho akce samotna…

Ivo Bonhart Nepeřil: Dub: Podnikani…spotrebitelska…záštita známých organizací…proč jen v tom vidím přesně to, jak se dá aplikovat ten článek, kolem kterého to všechno začalo. A kde bychom byli, kdyby se tento přístup stal globálním, na to mám svůj dost jasný názor. Ale jo, ok, stále tu platí ta demokracie. Jen už v tom zase vidím poměřování ceny s kvalitou a dělení na elitu a plebs, protože elita řekla.
A dojem pro veřejnost podle mě organizátor dělá naprosto vším…jako každý člověk, i dkyž neorganizuje zrovna dřevárnu. A osobně bych si entroufnul říct, že něčí akce kde jsem byl byla špatná – nebyl jsem tam. Ale můžu říct, že třeba systém mi nesedí, tudíž bych tam nejel. A můžu říct, že se mi zdá předražená, protože prostě nikde nevidím účinek těch financí (což se častoh hodnotí ještě před hrou). Nicméně vždycky budu souhlasit i s tím, že nejlepší vizitkou organizátora je prostě (ne)úspěch vlastní akce (ke kterému všechno detail po detailu spěje).

Lúmennka Vavrouchová: ‎(kopíruji sem svůj příspěvek zpod článku): A teď z dovolením přijdu s modelovým příkladem já:

Pronájem zachovalé zříceniny se domluví se známým starostou – dostane za to flašku (300,-)

Lavice a další equipy se stlučou z prken posbíraných na chatách známých, celty a ubrusy se popůjčují od kamarádů, stejně jako historické stany (za to je potřeba dát aspoň flašku takže opět 300,-) a zbytek látek se nakoupí v sekáči – celkové náklady asi 700,-

Agregát na benzín se půjčí od známého (flaška 300,-) a benál se do něj nakoupí cca za 1000,-

Louče a lampy má každý bitvař doma, takže potřebujeme jen cca 5 litrů lampáku, tedy nějakých 300,-

Křovinořez a motorovku půjčí hodný tatínek organizátora, za flašku (300,-)

Tisk a podobně se vyřeší v práci u někoho známého, takže zdarma.

Benál zůstává na 2000,- a vozík si půjčíme od známého zdrama či opět za obligátní flašku.

Na nákup rekvizit klidně necháme ty 4000 ale budou to fakt rekvizity ultimate super.

Cena LARPu je 9200,-. Cena na jednoho účastníka je 100,-. Kde jsi vzal probohy těch 50 tisíc?????

Za práci a skyrté náklady nepočítám vůbec nic, protože LARP je VOLNOČASOVÁ AKTIVITA za kterou bych nikdy žádnou mzdu nechtěla, kdybych nedělala larp, četla bych si doma knížky, malovala, psala na netu, byla v hospodě… a za to peníze normálně nedostávám, tak proč bych dostávala za dělání larpů. Takže skryté náklady jsou blbej výmysl nějakýho kapitalistickýho čuráka (pardon).

Kačenka Mad Novotná: Lúmenka: To by byli všichni děsně ožralí…
Ale ne, teď vážně.
Všichni organizátoři mají kamaráda, který půjčí za flašku agregát? 🙂
Takhle to v realitě prostě nemůže fungovat, to co tady popisuješ je ideální stav… Je to druhej extrém.

Ivo Bonhart Nepeřil: Lumennka: A přesně o tom jsem mluvil, když jsem řekl na otázku, kde bych ubral z těch 50 000 na ******** , že se to dá zredukovat nejmíň o polovinu (jen…abych nebyl ívl). A že jsou věci, za které občas lidé zaplatit nechtějí…:-)

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: Nicméně mezi ideálním a předraženým stavem je mezera 40 000…což je dost.

Kačenka Mad Novotná: Bonhart: Říkám: Druhej extrém.

Ivo Bonhart Nepeřil: Mad: Jj, jasný, já to chápu…jen poukazuju na to, že i při dejmě tomu „horší“ situaci“ tu cenu dostat na polovinu nebo na třetinu by pro schopného či odhodlaného organizátora právě nebyl problém.

Petr Novotný: Ale doprdele. Tady nejde o to, „že to jde udělat levněji“. Třeba kluci Rožmitálský maj spoustu equipu taky vlastního a stejně se jim to nastřádá. Sorry, ale Lipnici (nebo původně Točník) prostě za flašku na víkend nedostaneš. A jestli jo, tak seš fakt machr(yně).
Tady je o to, že já ten litr za to klidně rád dám. Dostanu tam full service, boží zázemí a prostředí a navíc ten registrák stejně tvoří asi tak minimálně čtvrtinu toho, co do tý akce vrazim. A nedělám to jen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním lidem, co tam pojedou. A vim, že většina lidí, co tam pojedou, k tomu přistupujou stejně. Třikrát v Praze nepůjdu do hospody a ten registrák se mi vrátí.

A co se skrytejch nákladů týče, tak kdybys jako každej normální člověk, co už trochu odrost, trávila celej tejden od 7 do 6 buď školou nebo v práci, a ve volným čase se vzdělávala (zvyšovala svoji hodnotu na trhu práce) tak bys možná pochopila smysl skrytých nákladů, přesněji řečeno cenu ušlé příležitosti. Okej, pokud si sedneš a za půl hodiny vymyslíš celou zápletku a kompletní historii pro 100 postav, tak dobře pro tebe. Ale na takovou akci bych jet nechtěl. Ani kdyby byla za 10 korun. A sorry že jsem osobní, ale tyhle pseudolevičácký kecy jsou fakt k smíchu.

No nic. Viz můj příspěvek v diskuzi na stejný článek na FB LARP CZ

Jiří Zlatohlávek: Prosím, odpovězte zde, jaký je váš názor na ceny larpů. http://goo.gl/kFrnF

Honza Newman Novák: Chtěl bych mít známé s agregáty, benzíny, tiskárnami, motorovkami, vozíky, auty, neomezeným množstvím fungujících loučí, zříceninami a hrady, kteří mi tyhle věci půjčí zadarmo. Přidá si mě někdo do přátel?

Václav Raven Pavlíček: ‎-tak znameho s hradem mam;-) S tiskarnou taky, vozik se po nejakych znamych sehnat taky da. Agregat je ponekud horsi, co se tyce svetla, tak holt kazdy si pritahne vlastni a kdyz ne, bude po tme. —-motorovka, krovinorez bud pres kram, nebo majitele nemovitosti, opominu ze to jde jen o neco malo pomaleji macetou a sekerou…
Zaver je kdyz se chce tak vse jde.

Martin Adam: Taky přimelu svým prkýnkem do ohně… že je nějaká bitva/larp dražší o (dejme tomu) 300 nedělá kvalitnější. Kvalitu především určují samotní hráči. Jinak u nás je to celkem těžké v ČR něco pořádat, když je vše předražené, bohužel je to tak. Ono taky stojí povolení, což není zrovna laciná věc (když se z toho obec/město snaží vytřískat co nejvíce). Vždy dřevárny obecně budou o lidech a ne o penězích.

Honza Newman Novák: Raven: výborně, pošli mi na ty lidi kontakty

Ivo Bonhart Nepeřil: Erik: A my ti to všichni přejeme (žádná ironie).
A no, skutečně i rpacující a tudující lidé pořádají LARPy bez nároků na honorář, obětují ten svůj tolik ceněný čas zcela dobrovolně. Samozřejmě k tomu zároveň nenutí nikoho jiného, ale o to lepšími organizátory třeba podle mě jsou.

JZ: Promiň, ale takhle odpovídat je těžce zavádějící.

Newman: Jak říká Raven, když se chce, všechno jde…třeba nezapůjčí 100%, třeba jen něco…ale rozdíl mezi 10 a 50 000…no, pokud aktivita či schopnosti organizátora to stáhnou byť jen na půlku, je o čem přemýšlet.

MA: Jj, s tímhle samozřejmě taky souhlasím…

Václav Raven Pavlíček: No pokud se ti chce tahnout do Varu;-)

Josef Kundrát: ‎“Lumennka: A přesně o tom jsem mluvil, když jsem řekl na otázku, kde bych ubral z těch 50 000 na ******** , že se to dá zredukovat nejmíň o polovinu (jen…abych nebyl ívl).“

Proboha lidi, přemýšlíte? I když si od hráčů necháte zaplatit 100,- vlezného a pokryjete náklady 10,000, hodnota toho všeho bude stejně 50,000. HODNOTA je abstraktní pojem!!! Když si půjčíš křovinořez za flašku, hodnota toho půjčení není flaška, to je cena, kterou zapaltíš ty. Hodnota se odvozuje od toho, kolik by majitel křovinořezu vydělal, kdyby ho pronajal někomu jinému za peníze. A většinou ji zjištíš podle cen na trhu, který je relevantní ke tvému prostředí.

TAkže i když najdeš hromadu známých a uděláš akci zadarmo, její hodnota bude stejná, jako kdyby jsi známé neměla, JEN TU HODNOTU NEPLATÍŠ TY, ANI HRÁČI.

Anno Dub Nymous: jako ja nevim…bavite se tady o cenach ktere byly stanoveny ukazkove a nekterym akcim odpovidaji, nektere jsou levnejsi…a nevim Bonhrate, ale pripadas mi jako male decko, jak tady omylas dokola to co jde, neo nejde, nebo by mohlo jit, nebo nemohlo…vsechno jsou to hezke teorie, kdy praxe je mnohdy u kazdeho zcela jina s horsi…stejne tak, jako mi pripada dementni pohled na to ze si myslis ze kdyz prganizator muze sehnat neco levneji, tak ze to neudela??? Samozrejme ze to dela a proto jsou ceny takove jake jsou, protoze kdyby se na vsechno schaneni kazdej vysral, tak jsou ty ceny mnohem vetsi…kdyz mluvim napriklad za Helmac, tak ta akce jako takova treba sezere hrubym odhadem 70-80 tis (presneji to vypisovat nehodlam, kvuli ruznym spekulantum) a to je vsechno osekane na uplne minimum jak to nejvic jde a vsechno je poschaneno za nejlidovejsi nakupni ceny a pres zname…atd…ale neco proste sehnat nejde…a za to co na Helmaci je za program a za zazemi atd…mi treba ta registracni cena v prumeru 300 neprijde tak moc (navic to neni jen na jeden den)…takze proste porad opet nechapu proc je potreba nejak debatovat a honit si trikana toto tema, kdo jak ma velkeho curakak s prominutim a kdo je lepsi ze udela larp levnejsi a ze nechape ze nekdo jiny nema ty moznosti jako ma on…to je proste lol 🙂
Urcite by bylo skvele, kdyby meli vsichni stejne podminky a kazdej mel spoustu znamych, kteri maji vsechno…pak by mohly byt larpy zdarma a dokonce by mohly treba samotnym ucastnikum jeste platit za to ze si prijedou zahrat 😀
A poznamka o tom, ze defakto 300 neni moc, protoze to bezne utratis v hospode za jeden vecer je taky na miste (viz 3x nepujdu do hospody a 1000 se mi defakto vrati)…

Ivo Bonhart Nepeřil: JK: Mé poslední 875té vážné osvětlení – MY CHÁPEME, že to co autor provedl byla ekonomická úvaha a virtuální realitou…respektive se to v ni postupně mění podle toho, jak moc zlé reakce jsou, za chvíli se tomu začně říkat nějak odborně, nebo se to zas změní. Ale ať se tomu řekne jak chce, tak prostě podal obrázek o tom, jak by to teda vypadalo, kdyby si jako dejme tomu nedejbože někdo chtěl nechat tu práci proplácet (jedno jestli pro blaho své či jiné / další činnosti). Ok. Je to barvitý obrázek o této teorii…a je před hráči pak individuálně otázka, zdali se tak děje někdy třeba i reálně a jestli jim to vyhovuje – nic víc, nic míň (ty to řešíš vyjádřením, že to přece nikdo neplatí, hm, fajn, někdo jiný z toho získal jen obrázek o o tom reálném fungování a vidí jej tam jak vymalované).

Dub: Jasně, jsou to ceny ukázkové, žádný problém. Taky se tak berou, ale jestli je výsledek 330 nebo 270 už mi přijde skoro jedno. Nehledě na to, že pokud autor tedy nepsal paskvil, jistě podkládal čísly nějak rozumnými (vyjádřneí důvěry v autora). A když se opakuje A, musí se opakovat i B, taky pořád odpovídám na to samé a pořád stejně, jen s tím přijde někdo jiný (že to nikam enpovede, to nepopírám, ale to už sjme věděli myslím na začátku všichni – ale nezaujatý si obrázek udělat může, to už jsem taky párkrát říkal a argumenty tu přece jen na obou stranách jsou, každý pak posoudí, kde jako lepší). Ke konkrétním příkladům se teď a tady vyjadřovat nebudu, to bychom rovnou mohli založit další flame (což nechceme, včera jsme měl úplně jiný program). A nikdo tady ani netvrdí, že je jako ěnco víc, když LARP udělá levnější, celou dobu tvrdím, že tohle si mohou posuzovat jen hráči a navíc přesně to o čem mluvíš se sem zavleklo z pozice, že „my jsme dražší, my jsme kvalitní“ a už od počátku jsem proti tomu to takhle automaticky rozřazovat (takže s tebou vlastně souhlasím).
A 300 není moc jak pro koho. Ale aby to bylo jasné (což taky opakuju), nejde to definovat globálně, pokud za těch 300 hráč dostane tolik, co očekává, pak to nebyla drahá akce, jak ten termín používám já (org spokojený, hráč spokojený – ideální). Ale třeba já bych to většinou nedal (ve sdělení nehledat víc, než tam přesně je, prostě jako hráč jsem dosud neuvažoval o účasti na akci – víkendové bitvě, kde bych za tohle našel odpovídající protihodnotu).

Lyssor Anupev: Podle mě má ta „strašně kapitalisticky komerční“ cena jeden velice pozitivní filtrovací efekt. Sociálové, co je jim líto investovat do kostýmu a celá bitva je pro ně akorát takové zpestření celovíkendového bezuzdné pařby, chalstu ap odobně prostě na BoS nepřijedou. Což mě těší.
Jestli Lúmen and her melody boys stojí právě o takové navštěvníky (A jako že asi ano, vzhledem k tomu jak to stylizují a podle toho co jim tam přijelo za výkvět) tak je to jejich boj. Asi jsem zpovykanej elitář, ale hňupy v papundeklových zbrojích, mikinových kostýmech, co jdou do hry ožralí a podobné extempore fakt na bitvě potkávat nechcu. Je to asi jako s poplatkem za psa. Mě ty peníze za to dát nevadilo a byl tam klid, protože zpousta lidí si ty jejich zpovykaný uňafaný smetáky nevzala.
Maňa s Mealtim se snaží bitvu dělat oficiálně, bez šmelení a podobných prasáren. zajímalo by mě, kdyby Mamut s Horsetem měli mít všechno cajk, kolik by je to stálo. Pochybuji, že zaplatili poplatky za veřejnou produkci Pána Prstenů…

Lyssor Anupev: A vůbec, když si spočítám, kolik ročně vrazím do dřeváren peněz, tak se dostanu někam do řádů desítek tisíc. A najednou hrůza děs, kapitalističtí vydřiduši maňa s mealtim si DOVOLILI zdražit BoS o celých 50 KORUN!!!!
Proboha když to vezmu globálně tak se vlastně vůbec nic nemění, padesát korun je oproti ostatním nákladům v zásadě nulová částka.

A jsme opět u toho, co jsem psal předtím, když někdo do těch dřeváren investuje minimum (Cesta k lídlu a zpět pro papundekl) tak mu pochopitelně padesátikoruna připadá jako kritické zdražení, protože za páďo by mohl mít celé půl lahve rumu navíc… a takový lidi na bitvě vedle sebe fakt nechci.

Anno Dub Nymous: Bonhart: dalsi co take rozhoduje o cene je predpokadany pocet ucastniku a to sebou nese dalsi bremena na zajisteni potrebneho zazemi…protoze musis nasledne prepocitavat registracni poplatek na hrace tak, jako kdyby ti tam nemelo prijet napriklad 300 lidi, ale jen 200 … aby ses pak automaticky nedostal do minusu, kdyz ti najednou prijede tech 200 misto planovanych 300…a toto je jen jedna z veci, ke kterym kazdy zkuseny org prihlizi…a jako nevim…chtel bych videt napriklad bitvu pro 800 lidi, kdy kazdej zaplatil jen 100,- za 80.000,- nemuzes nikdy nic takoveho usporadat se zajistenim kvalitniho zazemi a dale se zajistenim vsech potrebnych procedur (odvoz odpadu ajeho uklid)…protoze i za 3 denni pobyt ti stado 800 lidi nadela hafo moc odpadu a nehlede na spotrebovanou vodu, kterou jako organizator mas za povinnost tam zajistit…to nemluvim o zachodech (toyky) pro takovyto opcet…
napriklad Helmac byl za prumernou registracni cenu 300 na vice dni nez jen na vikend pro ty co chteli – presneji od stredy do nedele … coz je docela dost narocne na vyse zminene potreby pro zucastnene … a abych ti rekl pravdu tak jen diky solidarnosti to bylo tak levne i za predem jasnou vec a to ze skocime v minusu…boohuzel sme skoncili vice nez sme mysleli – diky investicim do budoucna…a prave diky tomu se muzeme v pristich letech rozvijet, protoze bude z ceho…protoze na rozvoj ti jen chut objetovat volny cas nestaci 😉 a seznam znamych a jejich sluzeb neni nevycerpatelny 😉 takze tebou zde porad dokola omylane to stejne je velice zbytecne…hlavne v pripade kdyz to do stejneho flejmu vypisujes duplikovane v kazdem prispevku…protoze po precteni vsech prispecvku do diskuze nic noveho nevnasis a jen opakujes porad to stejne dokola…co vzhledem k temto psanym diskuzim pusobi dost negativne… 😉

Ivo Bonhart Nepeřil: Lyssor: Hned ze začátku říkám, že jakákoliv jména lidí ani akcí jsem tu nezačal uvádět já (kdyby jako později přišlo na to, jak je někdo ošklivý). A fascinuje mě, jak se příznivci komerčního tábora stačí zároveň tvářit, že to my řekněme protinázoroví jsme ti, co jim to nepřejí a zároveň hází tezema typu „sociálové“ , měli byste sjednotit přístup, jinak je to fakt zlý. Povídky o tom, kterak MPP bylo nelegální už jsem slyšel několikrát – jsou to kecy, nahoďte důkaz, nebo mlčte (já tam byl a info mám jiné). A pokud se nepletu, ze všech lidíc o tam byli by reálný problém byl tak co by se vešli na prsty jedné ruky a chci vidět akci, kde není procentuální výskyt blbců. Naopak vůbec nebyly jakékoliv problémy typu bordel na tábořišti ani jakékoliv jiné. A že se chlastalo? No a? Když to nikomu nic neudělalo ani nevadilo a bylo to v rámci přijatelnosti (btw., jsem abstinent, co má rád svůj klid) A, pardon, já zapomněl, že elitní akce jsou čistě abstinentské a po nich nikdy neslyším: „ty vole sme se zas vožrali“…kdepak…
A nevím proč tu řešíš zdražení nějaké akce, kdo tu o tom něco řekl? Nikdo. Nikdo se k tomu envyjadřuje, nikoho to nezajímá v míře, že by to nějak řešil. Imho proč? Buď pojedu nebo ne.

Dub: A co mám jako nového přinést a co jste přinesli vy prosímtě? Nic. Já ti na tohle jen můžu říct, že stoupající počet hráčů naopak rozpočet usnadňuje, nekomplikuje. A ano, na rozvoji se může mnohem víc projevit chuť, obětovaný čas a přístup organizátora, než peníze.
Shodnem se, že se neshodnem. Ok, nemám s tím problém. Žít a nechat žít. 🙂

Martin Adam: Lyssor: Heh… sociálové xD. Ne každý si může dovolit tisícové útraty do koníčku, zvlášť do dřeváren, kde jsi nastálo v mínusu. Jestli má někdo na kontě tisícovku nebo půl milionu je úplně jedno. Jde v prvé řadě o vyspělost, disciplínu a samotné morálce jedince. Lidi, kteří se jedou ožrat vždy budou a to můžeš dělat jakýkoli koníček podobný dřevárně (děje se i v modelářství). A to je věc na organizátorů, když nechávají povolené. KDyby zakázali po celou dobu akce žádný alkohol, tak by vše vypadalo jinak. A tvrzení že sociálně slabší jsou převážně ožralci, tak to je pěkný výsměch. Jak jsem psal. Jde převážně o lidi jací jsou. To je celé

Ivo Bonhart Nepeřil: MA: Jj, je to o lidech…a osobně třeba skutečně nic nemám proti tomu, když se na bitvě lidi napijou. Dokud nemám pozvracený stan nebo takhle nejdou do boje, potažmo není jiný průšvih, proč ne? 🙂 Někdo se napije, ěnkdo si zapálí, někdo dá vodárnu, někdo zazpívá…:-) Sám na akci alkohol proto třeba nezakazuju, jediné co chci (a je dáno), aby po louce a lese neběhalo stádo devastujících opic. 😀

Lyssor Anupev: Jak jsem psal, zaplatili organizátoři MPP autorské poplatky za veřejnou produkci Pána prstenů? Pochybuji jinak by tak akce nemohla být tak levná, jestliže ne, jednalo se o nelegální produkci 😉

Ivo Bonhart Nepeřil: Lyssor: A jistě všichni samozřejmě nestahujeme nelegálně hudbu, filmy, hry, programy, platíme správně daně, poplatky, nikdy jsme stát neošidili ani o korunu, silnici přecházíme zásadně na přechodu a jen na zelenou… 🙂 A pokud nikoliv, neměli bychom se rýpat v kravinách, protože něco „nelegálního“ na této úrovni by se našlo skutečně na kohokoliv (i akce od začátku kalendáře do konce). 🙂

Anno Dub Nymous: Bonhart: sory ale je videt ze nemas vubec paru o tom co prinasi vetsi pocet ucastniku a je videt jak lehkomyslne nakladas s pocty 😀 ono je lehke secist jen registracni poplatek a vynasobit jej predpokladanym (chtenym) poctem ucastniku 😀 ale skutecnost je mnohem slozitejsi 😀 sry ale asi to opravdu nechame zit a byt, protoze v tomhle jsi pro me amater, kdyz na to takhle nahlizis, ze vyssi pocet ucastniku rozpocet usnadnuje 😉 a rozhodne te timto nechci nijak urazit…jen konstatuji to jak na me pusobis 😉

Lyssor Anupev: Takže je to klasika, akce, která je legálně zajištěná a v pořádku – a proto taky odpovídajícně drahá – je kapitalisticko komerční zhovadilost založená na brutálním a bezohledném vykořisťování dělně fantasáckého lidu, zatímco akce která má 90% věcí ošmelench na hranici zákona a 10% za hranicí zákona je ten správnej dřevárnickej laláč… hele asi už jsem starej, alek fakt nesheldávám nic tak úžasného na tom, že přijedu na akci, kde taky teoreticky hrozí to, že ji poliši v sobotu dopoledne rozeženou.. protože dneska bylo undergroundově OK neplatit za projekci filmu, co bude zítra podle orgů OK? Lágr v přírodní rezervaci? Hustopunkové zakládání ohňů ve vyschlém remízku? Když takovýhle kokotiny udělá hráč, tak holt takoví jsou a nějak se pořeší… Když ale takovýhle zhovadilosti dělají orgové tak je něco špatně

Ivo Bonhart Nepeřil: Dub: Věc názoru, ale v pohodě. Prostě se na to díváme jinak, postupujeme jinak a máme na to své argumenty. 🙂
Lyssor: Myslím, že už se dostáváme zase čert ví kam, už tu je přes 70 příspěvků a myslím, že většina lidí to zabalí tak v polovině, takže pro mě je nejvyšší čas to zabalit taky. 🙂

Jan Vancl: Bonhart: A dobře děláš, já to v půlce nezabalil, dočetl to a upřímně… promiň, ale působíš na mne dojmem nevyzrálého hlupáka.

Vanda D. Říhová: Já vím, já vím 😀

Ivo Bonhart Nepeřil: JV: Fajn, oponentní tábor ti dá keksík a zapadni. O:-)

Jan Vancl: Bonhart: Nikdo mne na to nenavedl, zkrátka jsem se proklikl do diskuse, která se týká mých zájmů a je především z tvé strany hloupá, až to bolí. Konečně… svou reakcí jsi to jen potvrdil. Nicméně, viděl jsem tvé „výtvory“ v komentářích na larp.cz a usuzuji, že se s tebou nemá cenu dohadovat, za to mi ten čas nestojí.

Jan Janus Franěk: Jo, tenhle článek je bezva, nejen kvůli práci, kterou si s ním autor dal a své výpovědní hodnotě, ale kuli tomu, že názorně ukazuje, jak na internetu komentují dobré články blbci, kteří naprosto nechápou např. imaginární hodnoty, se kterými autor operuje. Bohužel tím pak kvůli vlastní blbosti schazují celý článek a jeho hodnocení, které by mohlo být daleko lepší, neboť si to i zaslouží.

Ivo Bonhart Nepeřil: O:-)

Michal Loqo Horbal: tak jsem si to tady na doporučení přečetl a dodal bych snad jen že ty Brody asi příští rok udělám zase 😀 http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/300292_290062737686456_100000481961506_1248276_1552794879_n.jpg
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/300292_290062737686456_100000481961506_1248276_155279
a6.sphotos.ak.fbcdn.net

Kačenka Mad Novotná: Like a boss 🙂

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět