5 Zář 2012

Larp: co je, odkud jde a kam kráčí

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Úvahy a zamyšlení |
avatar

Tři základní otázky, nad nimiž bylo vedeno mnoho debat, o nichž bylo popsáno mnoho papíru a vyřčeno mnoho chytrých i hloupých teorií.

S vědomím všeho výše napsaného se nechceme pouštět do sepisování žádných definicí. Má vůbec smysl larp nějak vymezovat? Je to k něčemu dobré – nebo jde jen o „Ding an sich“, definici pro definici, zbytečný pseudoakademický blábol?

„Pokud někdo vymezí, co je larp, pomůže nováčkům zorientovat se.“
„Stejně si to nepřečtou.“
„Definici larpu by si mohl dát každý organizátor na stránky své akce.“
„Mezi larpy patří natolik odlišné akce, že je jedna definice nemůže všechny popsat.“
„Mohlo by jich existovat víc a každý si vybere, co jeho larp charakterizuje nejvíc.“
„Zdá se mi to moc složitý.“
„Ale spoustě lidí to třeba pomůže. Vzpomeň si na sebe, když jsi začínal…“


*Má podle vás smysl hloubat nad tím, co je to larp? A ještě se ho pokoušet nějak definovat?

*Uvítali byste nějakou jednoduchou, srozumitelnou a hlavně krátkou definici larpu, kterou byste umístili na stránky své akce, případně pomocí níž byste své pratetě vysvětlili, cože to vlastně o víkendu pořád děláte?

*Nebo už definice, která vám vyhovuje a kterou byste doporučili i ostatním, existuje?
Anebo je vám to jedno, hlavně že se můžete někde vyřádit?

*Pokoušeli jsme se v redakci definovat, co to vlastně larp je. Příliš nám to nešlo, proto se o svá moudra nechceme dělit. Naopak vyzýváme vás, čtenářky a čtenáře, k zamyšlení a sestavení definice, kterou bychom si mohli hrdě dát do záhlaví Fantazeenu. Autorství bude po zásluze odměněno.

Otevíráme pod tímto textem diskuzi, do níž může každý přispět dle své libosti – kdykoli a s jakýmkoli svým názorem k tématům, naznačeným výše.

Malá inspirace:
www.larp.cz/cs/tagy/definice
www.cs.wikipedia.org/wiki/LARP
www.larpy.cz/larp
www.larpard.cz/co-je-to-larp
atd. atd.DISKUSE:
David Lenc: Definic netřeba…

Ivo Bonhart Nepeřil: Žil jsem v iluzi, že „Co je to larp?“ už snad nikdy neuslyším…půjdete do pekla. 😀
Ne, teď vážně…podle mě něco jako instantní definicie skutečně existovat nemůže, nebo ne jednoduchá a pochopitelná zároveň. Jednak já sám tomu třeba říkám „dřevárny“ a „larp“ je pro mě až podkategorie, že… Nicméně tak jako tak, prostě jsou věci, které se takto vyjádřit nedají. Příkladově „Co je to hokej?“…jasný, že jo…ale řekněte to dvěma větami, aby to každý pochopil…
A ano, považuju skutečně už samotnou tu otázku v podstatě za nesmysl, prostě protože odpověď na ni fakticky nikdo nepotřebuje a nemá žádný přínos (na hokej se všichni koukaj, choděj fandit a jak jim to jde i bez definice). Pokud chci někomu vysvětlit, co je to larp (dřevárna…ehm…), tak mu to prostě vysvětlím jako člověk a on to pochopí (zkušenost ze života – za 11 let aktivní účasti to zatím vždycky fungovalo a to i v době, kdy ještě nebyly ani mobily, natož internet :-D). 🙂

Jaroslav Roslav Voves: Otázka „Co je to larp?“ samozřejmě má smysl, pokud jí položí někdo, kdo to neví. Odpovědět na to se dá vždy celkem jednoduše – snad každý larper už to někdy dělal a nějak si s tím poradil, a dotazující pochopil.
Vzhledem k tomu, že larpová scéna (komunita) není nijak závazně organizovaná (a nejspíš si přeje taková do jisté míry být), neexituje tedy žádná autorita, která by stanovovala závazné vysvětlení či přesnou definici, případně nějaká pravidla. Každá skupina (herní celek) si to řeší po svém – tak jak to jim nejlépe vyhovuje.
Je tedy taková otázka zbytečná uvnitř larpové komunity, protože z uvedeného vyplývá, že nelze dostat jednoznačnou odpověď.;-)

Lukáš Rinnes Ledvina: tuhle definici používám já: Larp je jedno- či vícedenní zážitová akce kde každý účastník hraje zvolenou roli v daném světě.

Vojtěch Pikal: LARP je společenská volnočasová aktivita, kdy její účastníci dle předem daných pravidel představují svým konáním akce a chování smyšlených postav které reprezentují… (tak nějak, musí se to správně oseknout, aby tam nespadlo i PnP RPG, i když samozřejmě, teto hranice je mnohdy neostrá.)

Entony Skřet: Nu když se mně někdo neznámý například na nádraží zeptá co je to larp tak mu odpovím že: Něco jako divadlo jen pod širým nebem, v přírodě a herci hrají pro jiné herce nikoliv pro obecenstvo 😀 ale to je dost nepřesná formulace O:-) čítám že Anežka Jutwen Michnová chtěla spíš něco vystihujícího co by popsalo každému neznalému co tam má očekávat 🙂

Vojtěch Pikal: njn, ele co komorní larpy, co se odehrávají v místnostech, podzemních bunkrech či kdekoliv jinde, než pod širým nebem.

Michal Bjorn Drlík: Myslím, že mohu souhlasit s názorem, podle osoby která se mě ptá a podle toho jak moc dobře jí znám, případně jaký má o LARP zájem, tak přesně podle těchto parametrů vždy vytvořím nějakou definici…Aneb pokud se mě zeptá někdo na ulici tak to udělám asi tak nějak jak psal Entony, pokud to je kamarád kterého znám a vím co na něj zabere, případně vím že chce jezdit, tak použiji delší, pravdivější a mnohem obsáhlejší definici vhodnou tak do hospody k jednomu a více pivům ;)…

Entony Skřet: No jo to máš pravdu 🙂 napadá te jak to říct abych zahrnul i tohle a přitom nesklouzl do otravného poučování? a nemusel přitom složitě vysvetlovat? Mně jen napadá vypustit to v přírodě.. ale pak si zase všichni představí obyčejné divadlo..

Entony Skřet: Případně jsem párkrát řekl: je to neco jako dračák akorát že své činy nepopisuji ale předvádím 😀
A jinak naprosto souhlasím s Vovesem, já rozhodně žádnou autoritu co by mi říkala co je to správný larp nechci 😀 Na druhé straně, krátký jasný popis pro neznalé se hodí… i s tím že nemusí být nějak přesný 🙂

Entony Skřet: Bjorn: Záminka k popití s kámošem se vždy šikne 😉

Michal Bjorn Drlík: Nj opilého trpaslíka zase nikdo nebere vážně 😀 🙁 …

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět