16 Srp 2011

Literární server

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Úvahy a zamyšlení |
avatar

„Literární server je internetový prostor pro ty lidi, kteří neumějí tvořit, a za žádnou cenu se tomu nechtějí naučit.“

Takováto definice literárních serverů z klávesnice Necyklopedistů je i není správná, je i není pravdivá. Jestliže platí, že internet je zahlcen informačním odpadem, o literárních serverech to platí dvojnásob, ale o to je radost z každé perly vydloubnuté z hromady hnoje větší. Autorka těchto řádků má zkušenosti pouze s webem Pište-povídky, proto se všechny poznatky v textu vážou více méně k němu. Kohokoli se zkušeností z jiných serverů tímto prosím, aby do komentáře připojil své postřehy a srovnání.
Ačkoli se literární fantastika v poslední době rozmáhá, není kategorie fantasy na literárních serverech samozřejmostí – Pište-povídky, Liter a Epika budiž čestnou výjimkou. Co se týká kvality, patří fantasy povídky či romány k tomu slabšímu, co se například na Pište-povídky objevuje (kromě „milostné“ poezie). Vesměs neoriginální světy, nudné a předvídatelné zápletky, černobílí hrdinové: z téměř každého textu dýchá původní námět – Eragon, Pán prstenů, Harry Potter a v poslední době i Stmívání. Ach, těch klonů Edwarda a Belly, u nichž se často autoři a autorky ani nesnažili změnit jméno nebo vzhled, ach, tolik krve, odkapávající z monitoru na dřevěnou desku mého stolu, těch slz prolitých nad kýčovitými scénami a klišovitými frázemi.
Podobně bitá je i poezie, což je často jen rozentrovaná próza. Nic proti tomu, ale p-o-e-z-i-i si představuji jinak, než:

Ráno jsem vstal
z postele
a
uvařil si hrnek
kafe
Opařil jsem si
jazyk
a
celou cestu
do práce

cucal kostku ledu

Smutnou pravdou zůstává, že fantasy je na „obyčejných“, tematicky nezaměřených webech spíše popelkou a obětí všech možných epigonů a epigonek.

Svá podivuhodná díla můžete publikovat i zde:

www.pismak.cz
www.liter.cz
www.epika.cz
www.saspi.cz
www.totem.cz
www.mezera.org

DISKUSE:
Katka Avari Školoudová:
piste-povidky.cz dobře znám, sama tam mám zveřejněných pár děl, především poezii. Mám projitých několik literárních serverů, např. pismak.cz, liter.cz aj., ale Pište-povidky je z nich asi nejkvalitnější, a to jak jednotlivými příspěvky autorů, tak kritikou

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět