13 Čvc 2012

Náckové z Měsíce přicházejí v míru

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Recenze |
avatar

Sedíte v kině a jedinou omluvou pro to, co se právě děje na plátně, je – téměř už legendární – věta: „Je to o náccích z Měsíce.“

Na filmu Iron Sky (Austrálie, Finsko, Německo) na první pohled poznáte, že jde o nezávislou produkci. Kde jinde byste dostali do jednoho záběru nacistického důstojníka, „mini-Mengeleho“ a „albinizátor“, završený rozhovorem blonďaté Nazi-Madchen s černochem o nadřazenosti árijské rasy, aniž by z toho vyšla a) hloupá rasistická propaganda, b) hloupá propaganda, c) propaganda?

Příběh, který se na plátně odehrává, mnohdy pokulhává: cože? Přední ambiciózní nacista Klaus se celkem bez problémů srovná se svou rolí vůdce (a přitom aspiruje na post Měsíčního Vůdce) prezidentčiny předvolební kampaně??? A vůbec – on, takový šovinista, bez problému přijme, že na místě nejmocnějšího člověka planety (prezidentkou USA) je žena??? Mnohé logické nesrovnalosti jsou ale očividně odkazy na více či méně známá díla (nejen) populární kultury, které tvoří základní kameny snímku.

V jedné z recenzí je tvůrcům Iron Sky vyčítáno, že některé části (např. ta, která parodovala známou scénu s rozčileným Hitlerem z filmu Pád Třetí říše) jsou ve filmu zcela samoúčelné. S tím nelze nesouhlasit, nicméně i přes tu prvotní samoúčelnost tam mají svůj význam. Vykreslují poměrně vtipný a sebe-za-nos-chytající obraz lidskosti. Především v souladu s Einsteinovým aforismem o nekonečnosti vesmíru a lidské hlouposti, přičemž slavný fyzik přiznává, že tím prvním si není zcela jist.

Iron Sky je film iron-ický, kousavý a plný sarkasmu. Stejně jako si nebere servítky ve způsobu, jakým zobrazuje úřad amerického prezidenta, plénum OSN nebo „černé bratry“, tak se obrací i sám proti/k sobě v podobě vtipů na Finsko, Austrálii nebo koneckonců Německo a jeho „hákenkrojcovou“ minulost. Přestože v případě filmu Kapitána Ameriky to považuji za relikt doby, kdy stejnojmenný komix vznikl, Iron Sky také ukazuje, že náckové nemusí být vždy zrůdy s červeným ksichtem, aby byli odporní a děsiví. Naopak, může to být pohledný (?) drsný chlapák a jeho „klaďáckou“ protivnicí může být sexy prsatá ženská, která je ve výsledku stejně ješitná, hloupá a zlá jako on. Ve filmu prostě nefandíte stranám, ale jednotlivcům.A nemusí to být zrovna ti dva, kteří se nabízí jako na stříbrném podnose – „napravená“ nacistka Renate a árijský černoch Washington, James Washington. Mým favoritem je smutný zástupce Severní Koreji v OSN.

U snímku především oceňuji, že tam Němci a Němky hovoří německy – a ne jako v již zmiňovaném Kapitánu Amerikovi lámanou angličtinou.

Věci, které bych vytknula, patří spíše do roviny osobní – kvůli neznalosti některých odkazovaných děl (pop)kultury mi spousta narážek unikala. Výsledný dojem obsahuje mnoho hluchých míst, z nichž některá jsem si zaplnila až cestou z kina nebo následující den, některá zatím vůbec.

Text je přebrán z tohoto blogu.


DISKUSE:
Entony Skřet:
Mne se super líbil Iron sky … tolik narážek a srandy jsem už dlouho nezažil 🙂 Osobně myslím že veškeré kritiky spočívají v neznalosti recenzentu, na jaké filmy vlastně Iron sky naráží a z kterých si dělá legraci.
A ktomu samozřejmě výsměch politikům a ruzným zemím.. uuf.. už dlouho jsem neviděl tak super film 🙂 kdo můžete určitě zajděte 🙂 nebo stáhněte aspoň z netu a podívejte se.

Líbí se mi:
Sdílej:

Jedna odpověď na “Náckové z Měsíce přicházejí v míru”

  1. avatar Ryszard Říká:

    The abliity to think like that shows you’re an expert

Odpovědět