Pozoruhodná a podnětná úvaha redaktora Britských listů Borise Cveka o čtení Tolkiena. „Je dost možné, že ti, kdo ve svém dětství a v dospívání budou číst místo klasiků dobrodružné literatury Tolkiena a fantasy, získají značně jiný pohled na svět, než má většina dnešních dospělých lidí.“
Souhlasíte? Máte výhrady? Diskutujte (taky konečně o něčem jiném, než o ceně larpů 😉
http://www.jcsoft.cz/fantasy/old_viewnews.asp?id=521
www.jcsoft.cz
DISKUSE:
Entony Skřet: mno mám obavu že půlka fantazáků zná tolkiena leda z kina… pokud vůbec 😀Martin Pospíšil: Tak ono, Entony, asi půjde o to, co kdo v tom světě hledá, ne?
Ivo Olórin Michal: Entony: ale to zas vyvážej ti, kteří ho znají nazpaměť
Martin Pospíšil: K otázce souhlasu, není to bezvýhradné, ale vcelku souhlasím, hlavně si myslím, že to je dobře napsané. A jsou tam pro mě osobně náměty: nějak by mě nenapadlo třeba srovnání s Dumasem (myslím, že jsem snad pochopil, o co autorovi jde…). Už se těším, že se jednou (snad brzy!) do Dumase pustím – toho méně známého… 🙂
Ivo Bonhart Nepeřil: Přiznávám, že pro mě je ten článek skoro nečitelný, prostě nepochopím, co chce autor říct. 😀 Pána prstenů jsem třeba sám taky viděl jenom v kině a reálně si nedovedu představit, že bych si ho se zájmem přečetl, imho i Tolkienův styl samotný mi prostě nesedí. Četl jsem celý jenom Silmarillion a i ten mě oslovil asi jen jedním příběhem…
Ivo Bonhart Nepeřil: Jenom aby nedošlo k omylu – nijak Tolkiena nekritizuju, je to prostě o stylu, se kterým nejsem moc kompatibilní (používám asi jiný prohlížeč :-D). Možná je to paradox, ale jako skutečně velice působivá kniha nesoucí zajímavé myšlenky mi ve vazbě k němu přišel Poslední pán prstenu z pera docela jiného autora (tuším, že původem z Ruska, ale teď hend nevim). Nebyla to žádná parodie. Prostě jen „jak to bylo doopravdy“ a něco o tom, že dějiny vlastně píšou vítězové…Aragorn byl mocichtivý grázl, Sauron byl obyčejný člověk – král, Gandalf lehce zkostnatělý zbabělec… Navíc všechno se odehrává až po skončení války o Prsten (který mimochodem neměl žádný význam, natož moc), jen s pár změnami, typu že Saruman stále žije (jeden z mála klaďáků), Faramira a Eowyn drží Aragorn jako rukojmí… No, je to moc veselé knížka…vyprávěná jistým haradským doktorem, který tka nějak drží v rukách osud světa…
Kruciš, jsem nějak odbočil od původního tématu, ale přišlo mi, že kombinace právě Tolkiena a tohoto autora později mi ze všeho kolem díla jako takového dala myšlenkově nejvíc. 🙂Vanda D. Říhová: Já naopak chápu autora dost dobře, protože mě tohle napadá pokaždé, když se diskutuje v naší rodině o vnoučatech (a jsem ve věku, kdy už jsem s tím smířená, tak je podporuju :)). Rozdíl to bude, otázkou je, zda k horšímu nebo lepšímu 🙂 Starší beletrie ukazovala reálné hodnoty a naši krutou realitu. Fantasy ukazuje pohádkové země, nadpřirozené skutečřnosti a žádné hranice, takže:
Vanda D. Říhová: a, naše děti budou chytré a díky rozvinutí fantazie tímto způsobem objeví alternativní zdroje energie, geny určující létaní, apod.
Vanda D. Říhová: b, Stáhne je to hladiny fantazie tak, že nebudou sto rozeznávat realitu (což se bohužel týká i spousty dosplých, kteří začali číst fantasy až na stará kolena a prostě se jen vrátili do děstkých let), popř. ji rozeznávat budou, ale budou se ji snažit přetvořit ve stylu fantasy (možná i brutálními prostředky). Takže podle mě není vhodné na tuto otázku diskutovat, ale najít řešení a to velmi prosté: přizpůsobit čtivo věku dítěte 🙂 Do jedenácti mají na prvního Harryho Pottera dost času 😀 A Tolkiena stejně překoušou až v šestnácti 🙂
Milada Kazma Škývarová: Tolkienovi/y knížky: Společenstvo prstenů, Dvě věže, Návrat krále i Hobbita, o Sillmarilu nemluvě, jsem měla spořádané už asi v jedenácti letech, ale možná to bylo i dřív. Osobně si myslím, že Tolkienovi/y příběhy jsou mnohem záživnější a poučnější, než ty takzvané pohádky pro děti. A pokud ne víc, tak alespoň stejně, posuďte sami: hodný fusatý čaroděj, zlý fusatý čaroděj,láska přežívající i mezirasové nároky, skupina poutníků putujících za záchranu světa, krásné princezny, mocná magie, strašlivé příšery a jasně definované dobro a zlo.Možná, že se mnou asi nebudete všichni až tak úplně souhlasit, ale myslím si, že Tolkien je jedena z nejlepších věcí, co mohla světovou fantasy potkat, nadávkem k tomu, …KDE by byli někteří pořadatelé bitev a larpů, kdyby nebylo Tolkienova Prstenu, a co PJové DRDů ?
Marek Eskel Stojan: Kazmo, skvěle vyjádřeno… Ivo Bonhart Nepeřil… Tu knihu jsem taky četl… Ovšem dávám přednost originálu 🙂 J