11 Srp 2011

Pravda – Larp

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Reportáže |
avatar

Hlasy, rozléhající se mezi polorozbořenými zdmi hradu Pravda nedaleko Loun, nepatří obyčejným turistům ani trampům. Je úterý devátého srpna kolem čtvrté hodiny odpolední a na zříceninu se začínají sjíždět hráči fantasy-historického larpu Awain, vycházejícího ze hry Gawain. Co všechno musel hlavní organizátor Necron a jeho kolegové a kolegyně zařídit, oběhat a domluvit?
Tmavovlasý Vojta ještě v civilu stojí před stanem a pozoruje okolí. Za pár hodin se promění na velekněze slovanského boha Velese. „I když jsem považován za spolupořeadatele, o skutečných organizačních věcech vůbec nic nevím,“ usmívá se. „Mám tu na starosti jen čtyři kněze-žrece, sloužící Velesovi. Až přijedou, půjdeme si postavit božiště, kde budeme provádět rituály a konat oběti,“ popisuje svou úlohu na larpu. Kostým si šil sám; prý to tak dělá většina hráčů, jen málokdo si jej nechává šít na míru nebo kupuje na internetu.
Opravdovou organizátorkou je ale Helča, která spolu s dalším hubeným mladíkem uklízí staré ohniště a odnáší kameny z něj na hromadu suti uprostřed nádvoří. „Na hradě je zakázáno pálit více ohňů, takže musíme uklidit ostatní ohniště, aby to nikoho nesvádělo,“ vysvětluje mladá žena, zatímco si stahuje pracovní rukavice. „Awain se měl původně odehrávat v Kostomlatech, ale asi před šesti týdny jsme se dozvěděli, že na místě, kde mělo být tábořiště, stojí sklady s materiálem a celý hrad se opravuje,“ líčí dívka problémy, které je při zařizování larpu potkávaly.
Jednání s úřady ale bylo pohodové a překvapivě snadné. „Z jedné instituce se nám dokonce sami ozvali a poradili nám, že jim máme poslat oficiální žádost, takže jsme předešli zbytečným potížím,“ říká. Všude jim vyšli vstříc, například hlavní problém, který na Pravdě je – absence pitné vody – vyřešili odběrem vody za malý poplatek z obecní studny. „Navíc tady nemusíme platit za pronájem, kdežto na Kosomlatech by to vyšlo na sto padesát korun na člověka. Hráči platí jen za běžné věci, jako jsou rekvizity, dřevo, tisk a samozřejmě benzín do auta, kterým se budou denně přivážet barely s vodou. Ve výsledku je registrační poplatek sto padesát korun, ale na polovinu se snížil díky přesunutí sem,“ uvádí další výhody změny tábořiště Helča.
Necron, který spolu s dalšími kolegy psal scénář, je teprve na cestě, ale podle zběžného pohledu do skript vypadá, že si dali s příběhem pěknou práci. Ale o tom třeba až jindy…

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět