3 Srp 2011

I. diskuze: Reakce

Vložil/a: Jutwen | V kategorii: Diskuse |
avatar

Autor: Michal Mealtiner Truhlář

Rád bych přidal jeden příspěvek k proběhnuvší diskuzi.
A současně bych také rád vyvrátil několik polopravd, osočení a nepochopení.
Michal Mealtiner Truhlář: ‎1) Děkuji za označení za toho, kdo se bojí diskutovat. Diskuzi jsem odmítl z několika důvodů. Tím hlavním bylo časové vytížení. Neboli na net se dostávám až teď.

2) Rád bych připomněl některým zde diskutujícím, že jsem jim opakovaně nabízel, a stále nabízm, aby se semnou sešli a ukázali mi a poradili, jak lze dělat akce levněji s odkazem na konkrétní čísla a fakta. Např. slečnu Lumenku jsem zval opakovaně. Bohužel na navrhovanou schůzku se nedostavila.

3) Jedním z důvodů, proč jsem se také nezúčastnil byl fakt, že tématem diskuze mělo být obecné financování larpů. Ale jak jsem postřehl, tak se diskuze stočila k ceně registračního poplatku, který je na některých akcích pod záštitou Mol.

4) Dovolil bych si připoměnout, že pod MoL se konají i akce s dobrovolným příspěvkem na organizace. Tedy zdarma. Taktéž podotýkám, že akce se ve srovnání se stejně srovnatelnými akcemi drží dlouhodoběji na nižších registračkách a že se snažíme tyto částky nezvyšovat.

5) Několikrát se zde oběvilo nařčení na údajné desetitisícové zisky. Dovolím si podotknout, že nevím o nikom v republice, kdo by podobné částky vůbec kdy za pořádání larpu viděl. Pro příklad uvedu, že mnohokrát zmiňovaná akce PP – BoS byla ve finále 1.500,- v plusu.

6) Rád znovu nabízím, stejně jako dříve, že komukoliv předložím na osobní schůzce celé účetnictví dané akce a nechám si poradit, kde ušetřit.

7) Stejně jako někteří diskuutující i já přistupuji ke hře tak, aby se hra alespoň zaplatila. Pod slovem „alespoň“ prosím hledejte fakt, že od doby kdy jsem se začal šťourat do larpů mi např můj účet za telefon stoupnul trojnásobně. A to mi, jako studentovy, nikdo neproplatí. Neboli pokud budu mluvit sám za sebe, tak za celou dobu co dělám larpy jsem si mohl 2x (slovy dvakrát) zajít večer po akci na teplou večeři.

8) Možnost „odpracování si“ registračky, jak zde podotýkal Entony zde stále je. Neustále někoho takového hledáme. Stačí se ozvat na zveřejňované zprávy.

9) Rád bych se ohradil vůči označování akcí jako „profesionální“ či „luxusní“. V jedné z diskuzy (té, která je citovaná) jsem pouze uvedl, že oproti dobám, kdy jsem začínal na akce jezdit já, v dnešní době vyžadují hráči daleko více služeb od organizátorů, a že tyto služby jsou tedy svým způsobem druh luxusu (např voda ve věžích či kdekoliv, kde si hráč zrovna sedne).

10) Poplatky pro nehrající účastníky akce (záměrně nepoužívám označení náhodní, nebojující, fotografové a pod) je věcí diskuze. Ale přesně tak, jak někteří diskutující již spočítali tak samotná hra je většinou v rozpočtu akce tou menší položkou. V případě onoho pro některé odporného PP-BoS byl tímto nákladem rozdíl 50,- mezi hrajícím a nehrajícím účastníkem. Když budu citovat diskutujícího Galliho: „pochopil jsem 50 za nehrající když tam byly ty blbí tojky a cisterna na vodu ale jinak ne“. Stačí si poslat dotaz na cenovou kalkulaci a zjistíte, že právě tyto zmiňované věci sežerou poměrně značnou čáast peněz.

11) K fotografům dopíšu jen fakt, že fotografy kteří dobře fotí na akce naopak zveme a proplácíme jim i cesťák (volný vstup je samozřejmostí). Bohužel v dnešní době levných digitálních foťáků je záplafa fotek typu Honza ve vlaku, Honza ve stanu, Honza se oblíká. Pro mne jako organizátora takovéto fotografie nemají žádnou přidanou hodnotu. I když jako hráč naopak tyto fotky oceňuji a vyhledávám.

12) Opakovaně zde bylo PP-BoS srovnáváno s akcí MPP. Ano, MPP mělo registračku 60,-. Pokud se nepletu, bylo tam něco kolem 100 účastníků. Tedy rozpočet akce byl 6.000,-. Pokud zvládnete udělat akci s podobným rozpočtem, tak vám naopak smekám klobouk. Bohužel já nejsem nejspíše tak dobrý. Jenom pronájem prostor ve kterých s PP uskutečňuje převyšuje tuto částku.

13) To zda lze udělat levnější akci? Ano. Vždy ji lze udělat levněji. Vždy lze něco vyškrtnout z rozpočtu. Otázkou je, zda toto vyškrtnutí jde či nejde na úrok kvality akce.

14) Rád bych se s někým setkal a pobavil např o tomto, cituji: „…viz třeba letošní MPP – měli jsme tam agregát, dva koncerty, promítání filmu…a registračka byla 60,-“ Před časem jsem se poptával u distributorů, jaká je cena pro možnost veřejné projekce filmů na podobných akcí. Částka byla v řádů tisíců dle konkrétního filmu. Je fakt, že v momentě porušování autorského zákona není potřeba nic platit. Ale, přiznávám, v tomto případě jsem možná trochu opatrný a zákony ČR se mi porušovat nechce.

15) Tímto příspěvkem jsem chtěl pouze reagovat na to, že původně nejspíše dobře míněná diskuze o financování larpů se zvrhla v pomlouvání toho, jak jedině MoL dělá údajně všechno zlé. Ale stačí se jen trochu dívat kolem sebe, a člověk zjistí, že děláme larpy jako všichni kolem. Tedy asi až na skupinku mých kritiků v této diskuzi.

16) Na závěr bych jen dodal, že né organizátor, ale hráč je rozhodující prvek v celém procesu. Takže pokud by hráč podobné hry nechtěl, tak by hry nebyli. Takže spíš než diskutovat o tom či onom bysme měli raději všichni pořádat nějaký ten larp. Pro mě osobně je to v podstatě již práce téměrř na půl úvazku, za kterou sklízím jen tyto vaše poklony.

Michal Mealtiner Truhlář: A určitě jsem nepostřehnul všechny nuance vaší diskuze o nás bez nás.
Takže opět nabízím setkání. Rád se dozvím něco nového a poučm se.
Holt jsem asi již „dinosaur“ (cituji Permona) a dělám akce pouze tak, jak jsem je obkoukal u starších hráčů a organizátorů.
Nikomu nenutím nic z toho co dělám. A rád také nabízím pomoc každému, kdo si řekne.

PS: Děkuji Jezevcovy, žem i předal tu čarodejnici.

Entony Skřet: melti ve vetšině bodu mateš a neříkáš vše.. (jsem hodný nechci říkat něco jiného 😛 ) sorry že ted vnoci ti to nebudu vyvracet zítra si udělám čas a hodim ti sem odpovedi včetne skenů našich diskusi ohledně luxusu kterých se to týká… bez vyhrad mohu souhlasit jen s posledním bodem tvého prohlášení.

Michal Mealtiner Truhlář: ve kterých bodech? Pokud vynechám bod (9), tak jsem se vždy používal pouze fakta, citace či otázky ve kterých jsem se sám ptal.
Aneb (1) je holý fakt. (2) dvojka také, (3) stačí si to tu přečíst, (4) opět stačí si ověřit fakta (5) pokud se pletu, jmenuj konkrétní akci či lidi, (6) opravdu budu rád, (7) nemusíš věřit, ale je to tak, (8) a nevyužil jsi tuto možnost na PP 2010 náhodou? (9) nechám na tobě (10) ano, je to věc diskuze, ale to že náklady na hru jsou menší než náklady na zbytek akce je holt také fakt – viz přijď se podívat na účetnictví (11) To že někdo umí fotit a někdo ne je holt fakt. Když chci nějak svou akci prezentovat, pozvu si toho kdo umí a toho si hýčkám (12) když to umí někdo levnějc tak mu dokonce místy i závidím (13) Ano, vždy jde cokoliv z rozpočtu vyškrtnou a udělat to jinak (14) opravdu bych rád věděl který distributor dodal levně promítací práva (15) to že se diskuze zvrhla v kritiku MoL a já se snažil pouze reagovat v momentě kdy jsem mohl je fakt. a na (16) se shodneme.
Tak mi prosímtě řekni, kde jsem v tom souhrnu dohledatelných údajů jako jsou částky, faktů vycházející ze základní matematiky, obdivu lidí, kteří to umí dělat levněji, a opakovaném pozvání k diskuzi mátl?

Fantazeen: Diskuze „o vás bez vás“ proběhnout nemusela, někteří členové/členky nebo příznivci/příznivkyně MoLu byli v době diskuze na facebooku online (pokud to nebyl klam fb) a o diskuzi věděli. Mohli kdykoli zasáhnout. Jediný, kdo se z MoLu po diskuzi ozval, byl jakýsi Šotek, který reagoval velice agresivním způsobem na samotnou existenci diskuze a mě, ale k další diskuzi se neodhodlal, a to i přes to, že mu několik lidí slušně odpovědělo na jeho úvodní otázky, které se dají shrnout do tří písmen: WTF?

Michal Mealtiner Truhlář: Fantazeen: možná byli online. Ale dostali pozvání? Ale asi odmítli v události. Protože mezi lidmi sledujícíc Fantazeen a tedy i tuto diskuzi jsme 4 z 50 přičemž zmiňovaný šotek se přidal až později a dva jsme byli mimo net o čtvrtém nevím.
Navíc lidé, kterých se to týká, tedy pořadatelé Helmáče, který tu byl opakovaně citován se ani účastnit nemohli, protože holt zrovna mají práci s pořádáním Helmáče, který právě probíhá.

Aneb jak jsem psal do události:
a) nevhodné medium
b) málo času (přidávám že případně špatně zvolený čas)
c) dle cílové skupiny, pro kterou je fantazeen a i pozvaní účastníci určeni si myslím, že diskuze nemá význam.

Fantazeen: Fantazeen není pro žádnou cílovou skupinu – za to, že si ji určitá skupina vzala za svůj, nemůžu a snažím se změnit.
Ok, to s pořadateli Helmáče beru, to je moje chyba, že mi to nedošlo, i když jsem nečekala, že by se zrovna oni zúčastnili. A pokud vím, Entony rozeslal pozvánku víc, než dvěma stovkám lidí… pochybuju, že z toho byli jen 4 členové MoLu… určitě jich bylo víc – a že nesledují Fantazeen? to s tou diskuzí přece vůbec nesouvisí… číst někde články, komentovat je a lajkovat je jedna věc, a zúčastnit se diskuze věc druhá. To, že odmítli a ty se tu ted rozčiluješ, je trochu irelevantní… O vás bez vás by to bylo, kdybych tuto diskuzi uspořádala jen pro animolovce a vy se o tom dozvěděli post. A to není pravda, tak to nebylo.

Ivo Bonhart Nepeřil: Já se vyjádřím jen ve zkratce…ale řekl bych, že k tomu, co z toho co jsem si v tomhle vláknu přečetl zásadního. Což jsou v podstatě dvě věci (respektive spějí k tomuto sloučneí do dvou věcí). 🙂
Tahle diskuze vůbec nebyla stvořená s jakoukoliv (anti)vazbou k Molu, pokud tu jméno organizace padlo, pak budiž (ano, padlo), ale o tom ta vůbec být neměla a nebyla. Chápu, že členům se to zmínění třeba nelíbí, ale stále trvám na tom, že nebylo nijak záměrné a proto je třeba prostě číst hlavně podstaty názorů a nikoliv to, jestli Mol neMol nebo já nevím co.
A druhak, kdo se diskuze účastnit nechce, nemusí. Znovu (asi po páté) opakuju, že tohle nebyla a do budoucna by ani neměla být debata vinen / nevinen, ale diskuze. Sleze se tu dobrovolně x lidí, kteří se vyjádří k tématu, kdo se vyjadřovat nechce, toho nikdo nebude nutit, protože prostě nechce a tím to končí (a ne, účelem stále není kohokoliv v diskuzi popravit). 🙂

Michal Mealtiner Truhlář: Bonhart: Souhlasím v plném znění. Číst mezi řádky jsem se snažil. Jenže v té záplavě narážek to jaksi nešlo. Pokud si přečteš mou reakci, zjistíš, že jsem se také ohradil pouze vůči oněm příspěvkům. A snažil se reagovat konstruktivně a věcně.

Problémem je, že v tomto vlákně se spojili dvě věci. (a) moje reakce na celou diskuzi. (b) diskuze o tom kdo diskutoval a pro koho diskuze byla.

Jak už padlo v diskuzi, tak face je špatné medium i proto, že nelze se odkazovat na konkrétní komentář. A i proto zde mohlo dojít k desinterpretaci.
Neboli ano, kdo a jak diskutuje je věc každého z nás.
A za druhé máš v pravdu v tom, že dle toho, co jsem četl v zadání diskuze měla být o něčem úplně jiném. Na to reaguji v bodě (3) toho mého dlouhého příspěvku.

Michal Mealtiner Truhlář: B: „Chápu, že členům se to zmínění třeba nelíbí, ale stále trvám na tom, že nebylo nijak záměrné a proto je třeba prostě číst hlavně podstaty názorů a nikoliv to, jestli Mol neMol nebo já nevím co.“

Kterou podstatu názorů myslíš?
– že lze dělat akce levněji? => bod (13)
– že údajně někdo na larpech (nejen MoL) vydělává => bod (5)
– že nelze mýcha hrušky s jabkama (dřevárny x komořiny x světy x postapo x cokoliv)
– že diskutující ať už z nevědomosti či se záměrem opominuly fakt, že v republice dělá larpy ještě celá řada jiných sdružení a jednotlivců než jenom MoL

Ivo Bonhart Nepeřil: Mealtiner: Myslím, že tu zaznělo něco jak k tomu, jestli na akcích (ne)vydělávat, jestli se (ne)dají dělat levněji a docela dost dalšího… Navíc se evidentně bavíme o LARPech v pojetí „klasických“ bitev především (což se mi zdá vhodné a nikam jinam se diskuze zásadně nepletla). A neřekl bych, že si lidé nejsou vědomi i jiných sdružení a tak (třeba já jo :-)), ale mluví o tom, k čemu mají nějakou vazbu…kladnou / zápornou.

Michal Mealtiner Truhlář: Jen jedna vsuvková poznámka. (prosím nereagovat, dodatečně smažu): Bohužel musím teď zase odjet něco organizovat. Takže budu celý den mimo PC a net. Tak aby to zas nebylo vyloženo jako strach a neochota k diskuzy.

Alena Kalmiel Nekvapilová: Ještě bych dodala, že i když je jednoduché zvenku vnímat celý Mol stejně, není to homogenní skupina organizátorů, ale spíš organizace, která stojí za jedinci co něco pořádají (pomoc s vybavením, s obíháním úřadů atd.). Včera jsem byla jeden z těch online členů Molu, ale protože nejsem osobně odpovědná za rozpočet žádné akce, necítila jsem se oprávněná do ní vstupovat. Pro příští diskusi by mohlo být zajímavé neuvažovat pojem „akce Molu“, ale zabývat se jednotlivými akcemi. Stejně většinu z vás dráždí právě PP BoS, a ne třeba Úsvit jara nebo Krvavé pláně s registračkou ve výši ceny jednoho piva.

Fantazeen: Kalmiel: akce MoLu přišly na přetřes náhodou, ale srovnávat několikadenní PP BoS s relativně (tj. záleží na uvážení každého) vysokou registračkou a jednodenní Krvavé pláně za 30,- je přeci nesmysl. Proto se srovnávaly akce, které alespoň na první či druhý pohled vypadají podobně. A možná, že by žádná z akcí MoLu na přetřes nepřišla, kdyby některé z nich na sebe neupozornily vysokou registračkou pro nehrající, když jiné akce (neříkám, že všechny, zas tak široké povědomí o tom nemám) po nehrajících nechtějí nic

Alena Kalmiel Nekvapilová: Smyslem mého příspěvku bylo, že neexistují akce Molu, ale akce konkrétních organizátorů, zaštítěné Molem. A co se týká poplatku pro nehrající…(toto je MŮJ OSOBNÍ NÁZOR, ne oficiální stanovisko Molu): oni nejsou hlavním zájmem organizátora. Cílová skupina jsou hráči. Proč přirážet hráčům vyšší částku za tábořiště, aby tam jejich nehrající kámoši mohli být zadarmo? Jinými akcemi myslíš patrně MPP, které mělo pozemek zadarmo. Ale to se mnohem snáze sežene pro 100, než pro 400 lidí.

Fantazeen: Jak psala Lúmennka, nejde jenom o nehrající kámoše, ale i další kategorie fantazáků a fantazaček, kteří si zaslouží být na místě (jsou nemocní, zranění, chtějí akci dokumentovat…) A jinou akcí myslím i Tauru, Gothic…

Alena Kalmiel Nekvapilová: Nemocní a zranění lidé nemají na bitvě v terénu co dělat;-)

Fantazeen: chudáci, a oni se tak těšili… ale šak by nebyli přímo v terénu, ale dělali by zázemí… masírovali bojovníky… 😉

Ivo Bonhart Nepeřil: Kalmiel: Osobně bych se možná vyhnul pojmu, že nějaká akce Molu někoho dráždí, já myslím, že jsou tu sice rozdílné názory, ale ve své podstatě sjou všichni tam, kde je to baví a akce jiného rázu sice vnímají, ale nemají důvod se vůči nim vyloženě aktivně vymezovat.
A tak jako říkáš, že Mol je přece více akcí, nepoužíval bych všude pak zase pro daníé porovnání z druhé strany jen MPP, my tu taky zastáváme vícero akcí. 🙂
Plus osobně nějak nehodlám (osobní názor a můj postoj tam, kde mám právo to organizačně určovat) dělit lidi na jako nějak způsobilé či nezpůsobilé k účasti…i když chápu, že s emožná bavíme trochu nadsazeně. A opravdu, těm nehrajícím to zadamro přeju…kdyby jich bylo víc než samotných hráčů, ok…ale zpravidla je jich jen zlomek, dost jich tam je jen na chvilku… Beru je jako přínos, vlastně z té zábavy mají méně než ostatní a přece přijedou…můžou být pak zdrojem fotek, zhodnocení (i když se přímo neúčastní), zlepšovat atmosféru v táboře, doprovázet mladší hráče (vidím jejich nadšení, kdybych ten doprovod zpoplatnil ještě k tomu)… 🙂

Michal Mealtiner Truhlář: Fantazeen: Srovnávat lze akce se stejným zaměřením a pro zhruba stejný počet hráčů. PP-BoS lze srovnávat např s Bitvou pěti Armád či právě helmáčem. Nebo jinou akcí nad či kolem 300 hráčů. Problém je, že v současnosti žádná jiná hra sejně velká není.
Pláně, Úsvit a pod lze srovnávat pak s hrama kolem 100 až 150 hráči.
A zde srovnávat s MPP lze.
Taura, Gotik a pod lze srovnávat např se Zlenicemi od ASF nebo jinými světy nad 100 hráčů.

On základním problémem je, že některé náklady jsou fixní a jiné fluidní.
Takže třeba nájem pozemku může být pevně stanovená částka. A v případě dvojnásobné či trojnásobné účasti hráčů je tedy dopad této částky na hráče menší.
A ano, pokud někdo sežene vlastní pozemek (např lesy v Knínicích pro PP pár let zpět) může být nájem nulový a tedy i dopad na hráče takový.
Stejně v případě, kdy je pronajata celá skautská osada se zajištěným zázemím a nemusí se nic dovážet může odpadnout náklady na dopravu a pod.
A zrobna např. náklady na dopravu pátří často mezi fixní náklady, které nelze ovlivnit počtem hráčů. A opět, pokud někomu nezáleží kolik projede benzínu a zaplatí to ze svého, tak je dopad na hráče menší.

Problém je tom, že takto mnoho organizátorů slevňuje až dumpinguje své hry. Ano používám slovo dumping. I já jsem to dělal.
Bohužel když to někdo dělá několikrát za rok po dobu několika let tak to může celkem značně narušit rodinné či osobní finance. Proto zkušenější organizátoři často od této formy snižování nákladů upouštějí.

A abych to zakončil, tak když se dívám na ty „drahé“ hry, jak mají plnou registračku pár hodin po jejím spuštění, tak to pro mne jako organizátora dává informaci o tom, že o hru je zájem a že je nastavená (včetně cenové politiky) správně.

Pozn.: Nájem pozemků, záchody, dřevo na oheň (kde se povídá), voda na pití i na nádobí či mití, náklady na dopravu vybavení tábořiště. To vše jsou náklady, které jsou ve hře bez ohledu na to, zda někdo do hry jde či nejde.

Otázkou je pak jediná věc. Mají hrající hráči připlácet na nehrající?

Fantazeen: Mealtiner: nejde srovnávat MPP a Krvavé pláně, právě proto, že jedna je akce na víc dní a druhé jednodenní – a v tom vidím dost podstatnej rozdíl…

Michal Mealtiner Truhlář: jedinej rozdíl je v zajištěí tábořiště a zázemí. Pro akci do 100 hráčů, kterými obě hry byli, a o zajištění srovnatelném s MPP, jsem si naprosto jistej, že jsem schopnej podobnou hru udělat s rozpočtem 5-10t.

Ano, z pohledu účastníka a hráče to asi srovnávat nejde.
Z pohledu organizátora právě naopak.

Rozdíl je v tom, že ty to srovnáváš jako hráč a účastník a já se na to dívám z pohledu zajištěnosti akce a přípravy.

Michal Mealtiner Truhlář: Fantazeen: ve finále to, že jedna bitva je jen jeden den, a na druhou se přijede, přespí a je druhý den, je nepodstatné.
Rozhodující je pozemek. A v 90% případů, se kterýma jsem se setkal nebyl při pronájmu/zápůjčce pozemku rohodující fakt počtu dnů, ale počtu lidí (= tedy výše nájmu)

Ivo Bonhart Nepeřil: Imho jak je to s pozemkem je vždycky individuální vůle vlastníka (tady moc žádná zákonitost nezafunguje, byť se dají varianty výsledku předpokládat). A vpravdě právě čím více lidí se akce účastní, tím by měla finanční náročnost pro jednotlivce určitým paradoxem klesat, nikoliv stoupat (což ale pak věc toho, jak ekonomicky nebo celkově se ta akce vede, nemusí to tak být vždycky). A myslím, že v debatě tu jsou vesměs zastoupení jak hráči, tak organizátoři…což není zrona vyloženě protiargument na nic, jen že to tak je. 🙂

Michal Mealtiner Truhlář: přesě tak. A co jsem říkal o pár řádků víš. cituji sama sebe:
„Takže třeba nájem pozemku může být pevně stanovená částka. A v případě dvojnásobné či trojnásobné účasti hráčů je tedy dopad této částky na hráče menší.“

Ivo Bonhart Nepeřil: Jj, s tím samozřejmě souhlasím. 🙂

Michal Mealtiner Truhlář: A k debatě. Když budu vzpomínat sám za sebe, tak jsem se pouze jedinkrát setkal, že byl nájem ovlivněn dobou trvání akce. Ve všech ostatních případech vždy rozhodoval počet hráčů.
Tedy pominu akce, kde byl nájem nulový či za protislužbu.

Entony Skřet: Fantazeen: pozvánky jsem rozeslal minimálně 300 lidí spíš 350 a vetšinu znich tvořili bud příznivci molu nebo aspon neutrálové.. nemužu zato že nikomu znich nestálo zato mluvit za „svou“ organizaci.. zato se objevilo mnoho z tech pár oslovených „protivníků“..

MElti: jaká záplava urážek já jsem si ničeho nevšiml.. prosím postni mi sem několik ukázek aspon 4-5…

Melti: nemužu si nerýpnout do poslední položky která mi přijde extremně paradoxní.. Dřevo na ohen mezi poplatky v lese kde se valí všude kolem furu dřeva??? 😀

Michal Mealtiner Truhlář: Entony: Jak jsi také napsal, tak jsi si zopakoval abecedu. Takže pro tebe nemůže být těžké si to tu celé znova přečíst. Mě se již nechce.

Problém lidí je v tom, že jsou všichni na té obludě s názvem Helmáč. => jak jsem psal již před diskuzí, tak jde o špatně zvolený termín.

Né všady je dřevo v lese. A né vždy jej můžeš brát. A né všady je ho dostatek pro více jak 100 lidí. Je to jen otázka přístupu, že tomu nechceš věřit. Navíc je tu něco jako lesní zákon, který hovoří o tom, které dřevo si z lesa můžeš či nemůžeš brát.

Fantazeen: Melti: vždycky by něco bylo… Helmáč, Taura, Posel boží, Pravda, Esence zla… (cit. www.larp.cz) 😉 vždycky by si někdo stěžoval… já se za to hluboce a pokorně omlouvám, sypu si popel na hlavu a až najdu důtky, tak se pořádně zbičuju, slibuju na svou pionýrskou čest!

LARP.cz | Portál do světa larpu
www.larp.cz
LARP.cz je komunitní portál pro všechny zájemce o larpy a dřevárny, média, veřej…

Michal Mealtiner Truhlář: dobře dobře.

Alena Kalmiel Nekvapilová: Bonhart: neurčuju nikomu způsobilost k účasti. Svéprávný člověk může jet, kam chce. Ale jako zdravotník bych různé zlomené nohy kulhající po lese nebo lidi s horečkou na antibiotikách, jak do sebe vesele klopí alkohol, viděla nerada. Jde především o jejich bezpečnost, a hned po tom o bezpečnost ostatních (nakažlivost) a případné narušení hry.

David Wagner: MoL jako symbol komerce na larpech. Řek bych, že to je srandovně provinční, ale ten hlavní symbol je taky z Brna a zatím o tom nikdo nemluví:))

Jinak debatu o nákladech považuju za extrémně přnosnou. Imho je třeba se neustále bavit o tom, co kde stojí jaké peníze – a) proto, že pak může každý najít lepší řešení, b) proto, že mnohé představy zde jsou hodně jiné od sebe a troufnu si říct, že i od reality.

Hlavní klíčový problém pak ve skutečnosti není totiž v ceně (v poměru co zaplatím/ co dostanu jsou larpy stále zdaleka nejefektivnější z volnočasovek co znám), ale v tom, proč na ten larp jedete a co k němu potřebujete. To se odráží v konfliku níže – proč drahé CHKO jenom protože je hezký, když u Franty to bude zdarma? Proč řešit zázemí, když to můžeme zpunktovat načerno? Proč jídlo herní a stylové, když můžem uděalt jakože hospodu s utopencema a braníkama?

Btw, existuje jeden legitimní důvod proč cena NEMŮŽE být hodnotícím prvkem larpu a může být jenom prvkem „přijedu/nepřijedu“. Larp je svého druhu umělecké dílo – a vy hodnotíte filmy, divadla atp. tím, že „zápletka mizerná, ale za páďo dobrý?“.

Ivo Bonhart Nepeřil: Kalmiel: Jj, tohle chápu, ale coby organizátor to nechávám čistě na posouzení lidí samotných, oni musí nejlépe vědět, jak jim je / co zvládnou (často jsou i dospělí).

David Wagner: No, po pravdě zrovna za 50 Kč risknu v kině leccos, za 150 už půjdu jen na to, čemu dávám znatelnou naději, že mě kulturně neubije. 😀
A neřekl bych, že tu někdo vyvěšuje právě Mol jako symbol komerce…nebo spíš ne svyloženě s tímto úmyslem…ano, možná to tak někomu připadá, že jím je, ale to je všechno, neřekl bych, že účelem je nějaké pranýřování.
Ono i to přijedu / nepřijedu je svým způsobem hodnocení…cena neřekne samozřejmě, jestli bude hra dobrá / špatná, ale pro lidi to druh hodnocení taky je, byť tedy před akcí a vyústí v jedu / nejedu, popřípadě názor někde pak u piva po otázce: „A co si myslíš o…“ . Zhodnocení ve smyslu kvality je pak pochopitelně tvořeno na základě ukazatelů jiných (po hře, kdy lidi řeknou líbilo / nelíbilo a proč…). 🙂

Líbí se mi:
Sdílej:

Odpovědět